Článek
Superpotraviny jsou poslední dobou opravdu v kurzu, protože obsahují spoustu tělu prospěšných látek a ještě vám zpestří jídelníček. Takže odložte vitaminové pilulky a vsaďte na dary přírody z daleké Asie. Goji se totiž ve velkém pěstují v severní Číně a vyvážejí se do celého světa. Není to náhoda, vždyť tradiční čínská medicína využívá nejen sušené plody kustovnice, ale i kořen, listy či kůru této rostliny už více než čtyři tisíce let. Čerstvé bobule a listy se pak běžně přidávají do jídla. Ovšem u nás je seženete jen těžko. V prodejnách zdravé výživy koupíte právě sušené goji, vypadají jako drobnější červené „rozinky“ a trochu se podobají šípkům. Výraznější chuť má pak stoprocentní džus z těchto plodů.
V našich zeměpisných šířkách můžete na zahradě vypěstovat kustovnici cizí. Kvete fialově a na zhruba třímetrovém keři vyrostou i plody, které však nemívají takový obsah nutrientů jako v případě slavnější příbuzné, kustovnice čínské.
Vitaminová bomba
Goji jsou ceněné hlavně jako vydatný zdroj vitaminů. Obsah céčka je srovnatelný s citrusovými plody, což dokonce platí i pro sušené plody. Váhový nepoměr je tedy jasný: zatímco pomerančů byste museli snít kilo, těchto bobulí stačí jen hrstka. Nezanedbatelný je také obsah vitaminů skupiny B a E. Minerální látky jako železo, zinek, mangan, měď a chrom jsou také pro tělo nezbytné a goji jsou jejich zásobárnou.
Místo tabletek
Další výhodou jsou antioxidační účinky. Pokud vám to nic neříká, dodejme, že látky obsažené v plodech „vychytávají“ volné radikály, a tím působí jako ochrana před předčasným stárnutím buněk. Nejvíc se to projevuje na oční rohovce (oddálení glaukomu), ale také při léčbě cukrovky. Za zmínku stojí i koktejl 18 různých aminokyselin, kyselina linolová a karotenoidy. Právě tato kombinace je pak přičítána účinku nejpopulárnějšímu – úbytku váhy.
Nedávné výzkumy ukázaly, že rovněž podporují imunitu. Pravidelná konzumace goji údajně snižuje riziko vzniku rakoviny a doporučuje se i v rámci podpůrné léčby této nemoci. Mnozí si libují v tom, že se jim zlepšil krevní obraz. Děje se tak proto, že látky obsažené v těchto plodech posilují činnost jater a ledvin. V důsledku tak napomáhají udržovat správnou hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Přijdou vhod také po jednorázovém nadměrném požití alkoholu.
Chcete si prodloužit život?
Čínská medicína považuje kustovnici za elixír mládí a prostředek k dlouhověkosti. Možná i proto, že nachází uplatnění také v oblasti sexuální. Prý léčí nejrůznější dysfunkce a funguje jako afrodiziakum. To, že goji zkvalitňují spánek, zlepšují náladu i paměť, zní skoro neuvěřitelně. Když zjistíte, že se podílejí na mírnění alergických projevů a chronického kašle, máte pocit, že byste tyto bobule měli jíst denně.
Stačí jen málo…
Jaká dávka je tedy optimální a jak goji jíst? Podle odborníků stačí pravidelná konzumace 20 až 30 gramů sušených plodů denně. Můžete je chroupat jako lehkou svačinku, nebo se nabízí použití v nejrůznějších cereálních kaších.
Dalším bodem k dobru je, že plody kustovnice nemají žádné vedlejší účinky. Nicméně se jim raději vyhýbejte v těhotenství, při krvácivém onemocnění, nebo pokud se léčíte přípravky na ředění krve.
Pokud byste si kustovnici chtěli nasbírat v našich lesích, dávejte pozor, ať si ji nespletete s podobně vypadajícím příbuzným, který se nazývá lilek potměchuť.
Dejte goji šanci ve vašem denním jídelníčku! A pokud byste chtěli vědět, jak dostat do těla více vitaminu, zkuste zdravé šťávy z ovoce a zeleniny.
Také vás možná bude zajímat, jaké superpotraviny najdete v našich zahrádkách.