Článek
Přijmete-li více přírodních látek místo chemických, uděláte pro své zdraví úplně nejvíc. Znáte přísloví ‚lékař léčí, ale příroda uzdravuje‘? Z přírodních léčivých zdrojů si stačí jen správně vybrat.
Kurkuma snižuje riziko cukrovky
Rozložte si jednu čajovou lžičku mleté kurkumy do každodenního jídelníčku a snížíte riziko diabetu až o polovinu! Za vším stojí kurkumin, silný antioxidant, který podporuje slinivku břišní k produkci dostatku inzulinu.
V čem chutná? Kurkuma se hodí do masových, zeleninových nebo rýžových pokrmů.
Zázvor pomáhá od bolesti
Zázvor obsahuje rostlinné látky, které podněcují tvorbu endorfinů, a tak budete odolnější vůči bolestem například hlavy či svalů. Pomáhá i při chřipce a nachlazení, zlepšuje krevní oběh a uvolňuje napjaté svaly. Jezte jednu lžičku čerstvě strouhaného zázvoru (nebo tři plátky kandovaného zázvoru) denně.
V čem chutná? Čerstvým zázvorem si ochuťte čaj, studenou vodu a omáčky k masu. Sušený použijte do jídel orientální kuchyně.
Rozmarýn uleví při nachlazení
Cítíte-li se pod psa, přidejte 1/4 čajové lžičky rozmarýnu do jídla, rychleji se zotavíte. „Rozmarýn je antioxidant, tlumí zánět vedlejších nosních dutin, zlepšuje odvodnění a posiluje tělo proti nachlazení,“ říká bylinkářka Květa Horáčková.
V čem chutná? Rozmarýn přidejte do omelet, k pečeným bramborám a drůbeži. Lze i denně pít jeden šálek čaje, dokud příznaky neustoupí: vařte dvě polévkové lžíce sušeného rozmarýnu v jednom šálku vody po dobu pěti minut, a pak přefiltrujte.
Šafrán bojuje s depresemi
Jezte denně špetičku šafránu, mírní deprese šetrněji než předepsaná antidepresiva.„Na rozdíl od klasických antidepresiv má šafrán výrazně méně nežádoucích účinků, a představuje tak velmi nadějnou a šetrnou alternativu pro řešení depresivních stavů," říká neurolog Zdeněk Holoubek. Kreditem šafránu je barvivo – antioxidant, který stimuluje mozek k vyšší produkci serotoninu, hormonu dobré nálady.
V čem chutná? Šafrán má nasládlou, lehce zemitou chuť a je úžasný v kombinaci s mořskými plody, rýží, hovězím nebo rajčaty. Ale pozor, 1 g šafránu stojí 150 korun!
Máta klidní zažívací potíže
Máta brání nadýmání, čistí střeva, uvolňuje žaludeční křeče, tlumí nevolnost. Mentol snižuje napětí hladkého svalstva.
V čem chutná? Pijte dva šálky mátového čaje denně nebo přidejte jednu polévkovou lžíci čerstvé máty do ovocných salátů, rýže, kuřecích a jehněčích marinád, ale i jen do čisté vody.
Anýz zmírňuje plynatost
Semena anýzu obsahují 75 procent anetholu, který snižuje tvorbu plynů, a ty nahromaděné pomáhá uvolňovat. Internista Pavel Kocián tvrdí, že uvolňovat plyny 14 až 20 krát denně je naprosto normální. Jestli nechcete být „normální", žvýkejte 1/4 až 1/2 lžičky anýzu po obědě a po večeři. Plynatost budete mít pod kontrolou.
V čem chutná? Anýz skvěle ochutí sladké koláče, pikantní slaná jídla, nakládané okurky...
Paprika tlumí zánět
1/2 čajové lžičky mleté papriky denně zmírní záněty v těle. Paprika je bohatá na saponiny, které se vážou na zánětlivé molekuly v zažívacím traktu a blokují jejich vstřebávání. Proč byste měli zánět rychle potlačit? Chronický zánět zhoršuje desítky různých zdravotních problémů, včetně kožní vyrážky, artritidy, diabetu, a dokonce i Alzheimerovy choroby.
V čem chutná? Paprikové koření můžete přidat na jakákoli masa, fazole, rýži, těstoviny nebo pečenou zeleninu.
A co vy, okořeníte si život?