Článek
Jak tvářenky, tak i rozjasňovače jsou velmi často opomíjeny. Buď o jejich existenci a schopnostech nemají ženy ani tušení, nebo se tato dvojka často tiše krčí v zapomnění v temném rohu šuplíku s kosmetikou. Je to ale neuvěřitelná škoda! Tyto dva produkty by se měly stát součástí každodenního make-upu – právě tvářenka a rozjasňovač dodají vašemu líčení dokončený a pěstěný vzhled.
Namalujte si „zdravíčka“
Nejdůležitější je si uvědomit, že po nanesení make-upu a korektoru máte sice sjednocenou barvu pleti, ale tyto produkty z tváře „vymažou“ jakékoliv známky života a přirozený ruměnec nemá šanci být vidět.
Co s tím? Není nic jednoduššího! Stačí mít po ruce tvářenku a svěží barvu pleti budete mít během několika vteřin zpět. Rozdíl uvidíte samy. Postačí pár letmých barevných akcentů a hned se vás budou všichni ptát, jak bylo na dovolené nebo jak je možné, že vypadáte tak svěže a odpočatě.
S tvářenkou by se ale mělo zacházet opatrně. Určitě jste už viděly odstrašující příklady, kdy si ženy na tváře namalují buď dva velké kruhy jako Marfuška, nebo dvě „dálnice“, které se táhnou až ke spánkům. Tak takto rozhodně ne!
Není to žádná věda
Rozhodně neplatí, že musíte celý život používat jen jednu barvu tvářenky. Naopak, čím více různých tónů budete mít, tím lépe. Nelíčíte se přece vždy úplně stejně, člověk potřebuje nějakou změnu a barva pleti se navíc během roku několikrát mění.
I výběr textury je jen na vás. V létě jsou ale populárnější krémovější produkty, protože dodají tvářím kromě barvy i nenápadný vlhký lesk, takže vypadají šťavnatě. Podzim a zima patří naopak matnějším sypkým tvářenkám.
Sypké produkty je nejšikovnější nanášet štětcem (lehce ho oklepejte, aby přebytek tvářenky opadal) a na krémové nebo gelové nejlépe fungují prsty. Tvářenku dávejte jen na „jablíčka“ – nejlépe vyniknou ve chvíli, kdy se na sebe v zrcadle usmějete. Barvy by mělo být na prstech i štětci minimálně. Vždy můžete trochu přidat, ale odstranit přebytek je už mnohem těžší.
Nadpozemský jas
Tak tvářenku už máte a teď si říkáte, na co další zbytečná vrstva v podobě rozjasňovače? Je to úplně jiný produkt! Jeho úkolem je nenápadně a velmi přirozeně projasnit obličej tak, aby jeho kontury vynikly v tom nejlepším světle a tvář získala na ještě větší plasticitě. Obrazně řečeno, tvářenka vytvoří 2D efekt a rozjasňovač to posune ještě výš na pomyslný 3D efekt. Takové „vystínování“ obzvlášť vynikne, když je slunečno.
Rozjasňovač se nejčastěji nanáší na lícní kosti, hřbet nosu, „véčko“ na horním rtu, nad bradu a těsně pod obočí nad zevní oční koutek. Ani v tomto případě to nepřežeňte – mohly byste vytvořit efekt disko koule nebo zpocené tváře. Aplikace je stejná jako u tvářenek – záleží na struktuře produktu. Na sypké si vezměte k ruce štětce a krémové i gelové snadno nanesete prsty.
Opatrně a s citem
Krémové či tekuté rozjasňovače lze použít i jako báze pod make-up – získáte extra projasnění celé tváře a obličej bude zevnitř jakoby svítit. Pro tyto účely se ale vyvarujte rozjasňovačů s výraznými třpytkami. Na ty je vůbec nutné dávat velký pozor – čím méně třpytu, tím bude výsledek jemnější a decentnější.
Nejběžnější jsou produkty s růžovým studenějším nebo zlatým teplejším podtónem. V módě jsou však i bláznivější kousky pro experimentátorky nebo nějaké speciální příležitosti – takže se nedivte, až narazíte třeba na rozjasňovač holografický, bledězelený, modrý nebo fialový.
Používáte tvářenku a rozjasňovač, nebo je považujete za zbytečné?