Článek
Věnujte se trávníku, odstraňujte některé staré rostliny, myslete na okrasné i užitkové záhony, ale i údržbu vodních zdrojů i zahradní techniky, průběžně likvidujte listí… A určitě vám zbude i čas na případnou novou výsadbu.
Co s trávníkem
Než ho naposledy posekáte, shrabejte listí. Pak se věnujte vertikutaci (prořezání travních drnů a zbavení travní plsti), a případně i aerifikaci (hluboké provzdušnění speciálními vidlemi nebo aerifikátorem). „Stopy“ po aerifikaci vyplňte křemičitým pískem. Nakonec trávník přihnojte přípravkem s vyšším obsahem draslíku a pořádně ho zalejte. Případnou dosadbu nepěkných míst už nechte na jaro.
Co s trvalkami a travinami
U trvalek je vhodné rozlišovat, o jakou rostlinu jde. „Mnohé z nich, například třapatky, hvězdnice, zavinutky nebo třapatkovky, nechte, jak jsou. I suché části poslouží jako ochrana kořenů před mrazem. Naopak seřezat až u země doporučuji plamenky, které na podzim často trpí padlím, a choroba by se mohla dále šířit, případně bohyšky, pokud se u nich ke konci sezony objevila antraknóza,“ upřesňuje Lenka Hafnerová ze společnosti Útulné zahrady.
Na zimu zakryjte jen choulostivější trvalky, například kopretiny a některé chryzantémy. Rovněž traviny ponechte nezastřižené, jen je svažte.
Co s okrasnými keři
Na jaře kvetoucí keře (například zlatý déšť, kdoulovec, meruzalku, kalinu) jste už určitě zakrátili. Naopak v létě kvetoucí druhy (třeba komule, mochna nebo ořechokřídlec, ibišek syrský, tavolník japonský) seřežte až na jaře. Nezakracujte ani hortenzie, jen je zbavte uschlých květenství. Kořeny keřů citlivých na mráz zahrňte zeminou, rašelinou, nebo je zakryjte chvojím.
Rovněž kořeny růží před vymrznutím ochraňte například nahrnutím zeminy nebo vrstvou mulče, stromkové růže obalte netkanou textilií. A odstřihněte odkvetlá květenství.
Co se stromy
Pokud máte zahrádku v místě, kam se může dostat zvěř, chraňte okrasné i ovocné stromy například pletivem, k choulostivým dřevinám nahrňte listí (musí však být zdravé) nebo borku, chvojí… A jak se to má s řezem? Obecně platí, že v listopadu už není vhodný čas na řez. Větve odstraňte jen tehdy, když jsou evidentně uschlé nebo napadené škůdci či chorobami.
Co s výsadbou
Pokud se vám někde uvolnilo místo, můžete vysadit nové keře a stromky, okrasné i užitkové. „Podzim je ideální dobou pro výsadbu všech možných dřevin, a to nejen v kontejnerech či s balem, ale i prostokořenných. Rostliny lze vysazovat zhruba do té doby, dokud je teplota vzduchu i zeminy nad nulou,“ říká Tomáš Vencálek z Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji. Výsadby důkladně zalejte.
Co s vodními zdroji
U automatické závlahy vypněte zdroj vody, všechny části systému zbavte zbytků vody. Pokud máte zavlažovací počítač nebo hodiny na nechráněném místě, demontujte je a vyjměte z nich baterii. U nadzemní závlahy demontujte i hadice a postřikovače. Vše uložte na suché místo. Rovněž demontujte většinu čerpadel, která odvodněte a uskladněte. Výjimku představují ta zařízení, jež jsou instalovaná v nezámrzné hloubce (například k rozmrazování ledové krusty v jezírkách).
Pokud máte na zahradě jezírko nebo bazén, postarejte se i o tyto plochy, dále myslete na zpracování zahradního odpadu, úpravu prázdných záhonů a nakonec na údržbu zahradní techniky.
Co se vám při zazimování zahrady nejvíce osvědčilo? Nenechávejte si to pro sebe a podělte se s ostatními čtenáři o své vychytávky!