Článek
Typickým projevem psychické nepohody je neschopnost prožít radost, zvýšená potřeba spánku a s tím spojený pocit absolutní únavy a vyčerpání. Také ale větší chuť na sytá a nezdravá jídla, sladkosti a přejídání mající za následek přibývání na váze. Dřív než sáhnete k povzbuzující medicíně, si zkuste upravit nejenom životní rytmus, ale i prostředí, ve kterém přebýváte.
Provoněná domácnost
Vůně dokážou opravdu hodně a aromaterapie je jedním z pilířů přírodní medicíny. Éterické oleje, se kterými se zde pracuje nejčastěji, působí svou biologickou aktivitou na celý organizmus.
Je několik způsobů, jak využít aromaterapii pro zlepšení nálady:
- Koupel – oleje přidané do mléka nebo vody zklidňují a navozují příjemné pocity.
- Inhalace – pomáhají při nachlazení, dýchacích potížích, a navíc hloubkově čistí pokožku.
- Masáž – silice se ředí s nosnými základními oleji. Mají účinky relaxační nebo revitalizační.
Uklidňující svíce
Pohled do plamene zklidňuje mysl a jeho světlo rozjasňuje myšlenky. I když nemáte doma krb, místo na svíčku se najde vždycky. Svíčky byly jedním z vůbec prvních zdrojů světla a světlo jak známo zlepšuje náladu. Dnes svíčky používáme spíš jen jako dekorativní předměty nebo nosiče emocí či při význačných duchovních okamžicích.
Vonné soli do koupele
Bylo vám v létě u moře dobře? Jedním z důvodů byla inhalace všudypřítomné mořské soli. Ta bývala zázračným lékem už ve starobylém Egyptě, kdy sůl používali jako zázračný kosmetický prostředek. Díky velkému množství obsažných přírodních minerálů působí mořská sůl nejenom na vaši pleť, ale povzbuzuje i mysl a posiluje tělo.
V obchodech naleznete mnoho přípravků na bázi soli, nejúčinnější jsou ty, které se jednoduše přidávají do koupele. Léčivé účinky má sůl jako taková, ale přidané vonné silice její působení násobí.
Pestrost tvarů i barev
Barvy spolu se světlem a tvary dokážou divy – výrazně ovlivňují psychiku i pocity. Ale i když každý dobře víte, že se barvy dělí na teplé a studené, stává se, že při zařizování interiéru na toto pravidlo pozapomenete, a potom je vám i v jižně orientovaném pokoji stále chladno a nevlídno.
Spolu s barvami působí i také tvary předmětů. Proto minimalistické interiéry s přímými liniemi vyznívají tak chladně, a prostory plné oblin a dekorů naopak přívětivě.
Oranžová barva ohně
Je to nejúčinnější barva pro zlepšení nálady vůbec. Působí spolehlivě a rychle. Oranžová účinně propojuje sílu a vášeň i dynamiku obsažené v červené s veselostí a slunečným jasem žluté. Je to barva životního optimismu, mládí, zdraví a tepla. Už jen jeden správně umístěný oranžový předmět v místnosti dokáže zázraky.
Nepostradatelné světlo
Hlavní příčinou zimní rozmrzelosti je nedostatek přirozeného světla. Ne vždy ale stačí rozsvítit doma všechny lustry. Pomoci můžou i speciální lampy. Terapie jasným světlem je účinná, jestliže je aplikována mezi šestou a osmou hodinou ranní. Provádí se pomocí speciálních osvětlovacích těles, která dodávají vysoké dávky intenzivního bílého světla, za účinnou je považována třicetiminutová aplikace denně.
Léčivé účinky vody
Lázeňské pobyty nabízejí různé druhy koupelí s využitím van, proudů i působení tepla. Mnohé z toho si můžete dopřát i doma, ve své koupelně třeba za pomoci správného výběru sprchové hlavice či masážních trysek.
Na nervovou soustavu a krevní oběh působí i perličková vanová koupel s jemným masážním účinkem probublávajícího plynu. Péči terapeuta může částečně nahradit také Kneippův chodník – dva menší bazénky s teplou a studenou vodou a oblázky na dně. Přešlapováním v pravidelných intervalech mezi nimi dochází k prokrvení nohou.
Skvělého účinku dosáhnete i saunováním. To ale vyžaduje už náročnější vybavení domácí saunou nebo alespoň infrakabinou.
Jak pečujete o svou duševní pohodu doma vy?