Článek
Designérka Lucie Poláková dostala po odchodu na mateřskou dovolenou, s čímž souviselo i stěhování z Hradce Králové do Poděbrad, chuť zrealizovat „něco jen tak“, bez zadavatele, čistě pro svou radost a potěšení.
Na první pohled se zamilovala do činžovního domu na Smetanově nábřeží v Hradci Králové, navrženého Josefem Gočárem. „Původně jsem bydlela v bytě o pár vchodů vedle a do tohoto domu jsem chodila obdivovat mozaiku ve vchodě. Ta byla vlastně téměř hlavním důvodem, proč jsem se rozhodla byt tak rychle koupit. Chytla mě natolik, že jsem už v té chvíli věděla, že budu chtít podobný prvek zopakovat i v interiéru, “ vzpomíná designérka.
Šibeniční termín a málo řemeslníků
Vše nabralo poměrně rychlý spád. Inzerát o prodeji objevila Lucie Poláková v červnu a rozhodla se, že byt zrekonstruuje tak, aby ho mohla nabídnout k pronájmu zahraničním studentům hradecké lékařské fakulty – hotovo tedy muselo být do konce prázdnin, čili za 1,5 měsíce. I proto přizvala kolegyni architektku Kláru Pražákovou, která jí s návrhem pomohla.
Když má designérka realizaci charakterizovat, napadnou ji tři hesla: čas, řemesla, peníze. „Celé to bylo velmi rychlé rozhodnutí, nechtěla jsem si byt nechat utéct, protože má své kouzlo, genia loci a jeho poloha je velmi lukrativní. Všechno je na dosah, přesto se jedná o klidné místo, kam nedoléhá hluk aut. Co se týká řemeslníků, bylo to hledání jehly v kupce sena. Rekonstrukce začala v červenci, což je vrchol sezony, takže byl problém sehnat ty nejlepší, ale nakonec se podařilo. A do třetice peníze – prostor jsem chtěla zrealizovat funkčně, esteticky, ale zároveň za co nejnižší náklady. To byl základ.“

Hradecký byt velký 60 metrů čtverečních zrekonstruovali tak, aby mohl sloužit zahraničním studentům lékařské fakultyFoto: Soňa Chlumecká
Dispozice chameleon
Od počátku bylo jasné, že musí zůstat zachováno něco z původní atmosféry bytu a jeho vzdušnost. Téměř nezměněná je dispozice 2 + 1, která dovolila vytvořit dva samostatné uzamykatelné pokoje a společnou kuchyň, což je pro sdílený studentský byt ideální. Designérka si však nechává zadní vrátka, takže v budoucnu se dispozice může změnit ve 3 + kk, kdy se kuchyň přesune do „modré ložnice“ a ze stávající kuchyně vznikne například dětský pokoj.
Aby zůstala zachována vzdušnost interiéru, vynechali například v chodbě vestavné skříně, které by tu pochopitelně logicky přicházely v úvahu. Bez nich je ale chodba volná a poměrně prostorná. Většina nábytku v celém bytě je volně stojící, díky čemuž je interiér takovým chameleonem, který se podle potřeby může kdykoli změnit.

V budoucnu se byt může jednoduše změnit ve 3 + kk. Kuchyň by se přemístila do stávající „modré ložnice“, a místo ní by vznikl třeba dětský pokojFoto: Soňa Chlumecká
Původní parkety a mozaiková inspirace
Původní jsou také parkety, o jejichž renovaci se postaral designérčin partner s otcem. „Na těch jsem trvala, byly dalším hlavním důvodem, proč jsem byt koupila,“ doplňuje Lucie Poláková. Mozaiku, kterou si zamilovala ve vchodě do domu, přenesla do kuchyně v podobě hexagonového obkladu a do koupelny a na toaletu v podobě dlažby.
„Když jsem ho objevila v obchodě, okamžitě jsem objednávala a modlila se, aby stihl včas dorazit a řemeslníci ho položili. Dodací lhůta byla 6 týdnů, vše se zvládalo jen tak tak.“
Další materiály volila hlavně nadčasové a s důrazem na praktičnost a odolnost. I proto vyhrála v ostatních místnostech zátěžová plovoucí podlaha. „Při návrhu i realizaci jsem samozřejmě myslela na to, jak se v bytě budou studenti pohybovat. Jako bych si promítala film, jak daný prostor slouží svým obyvatelům, dobíjí je pozitivní energií, nabízí klid na učení. A přesto, že jsme vše volili v co nejnižší cenové relaci, kdybych necítila, že je daný prvek ten pravý, nebrala bych ho ani zadarmo.“

Designérka se zamilovala do mozaiky ve vchodě do domu, inspirovala ji při výběru obkladů do kuchyně a dlažby do koupelny a na toaletu, 399 Kč/m2, Baumax)Foto: Soňa Chlumecká
Detaily dělají hodně
Náhodně nejsou vybrané ani obrazy, naopak stylově ladí ke každé místnosti. V chodbě jsou jednoduché motivační citáty v angličtině, v ložnicích spíše náladové obrazy pro dokreslení atmosféry. Vlastní vzkazy si pak studenti píšou na vchodové dveře a na černé hexagony v kávovém koutku v kuchyni.
Šatní skříně pořídili velmi lacino v Jysku a oživili je koženými úchytkami, díky kterým vůbec nepůsobí lacině. „Na detailech mi opravdu záleží. Kolegyně se mi smála, ale i utěrky jsem vybírala do barvy obkladu v kuchyni. Mám to tak ráda, dotváří to celek,“ uzavírá designérka.
Vizitka studia
Lucie Poláková a Ing. arch. Klára Pražáková tvoří tým studia Live design. Kladou důraz na to, aby jejich projekty a realizace byly jako oázy – místa, kde lidé čerpají novou energii pro každý den. Výjimečnost podle nich utvářejí na první pohled nepodstatné detaily. Při práci hledají kouzlo celkového konceptu a vše ladí do posledního detailu tak, aby vznikl harmonický a funkční prostor. Reagují na osobnost a výjimečnost každého klienta, nechávají se inspirovat věcmi kolem sebe. Více na www.live-design.cz
Jak jste ve studentských letech bydleli vy? Co říkáte na obklad v kuchyni?