Článek
Postup
01.
Špek pokrájejte nadrobno, nechte pomalu vyškvařit a přihoďte k němu kostičky cibule. Opečte dozlatova. Pokud nechcete dávat špek, použijte trochu sádla.
02.
Přidejte na kostky pokrájené maso a zprudka ho ze všech stran opečte. Přihoďte nasekaný česnek, obě papriky, kmín a drcený jalovec a nechte pár vteřin rozvonět. Vmíchejte protlak a asi 750 ml vody, piva či červeného vína. Osolte a povařte doměkka – v tlakovém hrnci stačí asi 50 minut, v klasickém až 90.
03.
Dochuťte majoránkou a čerstvě mletým pepřem. Ještě horký guláš rozdělte do sklenic, které jste předem i s víčky propláchli vroucí vodou. Ihned zavíčkujte, otočte a nechte tak vychladnout. Takto připravený guláš vydrží v chladu minimálně týden, ale pro jistotu ho můžete i hodinu při 100 °C sterilovat, druhý den proces zopakovat, a pak už si další měsíc kdykoli pochutnat!
04.
Před podáváním guláš zřeďte trochou vody, ohřejte a doplňte čerstvým chlebem. Skvělým pomocníkem pro převážení jídla jsou termotašky s chladícími vložkami, které necháte doma zmrazit, aby udržovaly potraviny pěkně v chladu.
Tip
Místo kančího na guláš můžete dát samozřejmě i hovězí (nejlépe kližku), ale zvěřina je vlastně vždy v biokvalitě a zpravidla se nemusíte bát o mnoho výraznější chuti. Když navíc trochu zapátráte a poptáte se myslivců ve svém okolí, budete ji mít super čerstvou a ještě za velmi příznivou cenu.
Podobně můžete zavařit i fazolové chilli con carne, klasické vepřové ve vlastní šťávě nebo třeba lečo.