Článek
V kolotoči každodenních povinností je těžké najít chvilku pro sebe. Neměli byste na ni ale zapomínat, relaxace je pro organismus důležitá. Třeba koupel neslouží jen k hygieně těla, příjemně vyčistí i vaši mysl. Ale i domácí lázeň má pár pravidel, která je dobrá dodržovat.
Nepřehánějte to
Pobyt v horké koupeli je příjemný, nepřehánějte to ale ani s teplotou vody, ani s dobou strávenou ve vaně. „Pokud máte normální nebo smíšenou pokožku, tak vám například 10–15minutová lázeň s přiměřenou teplotou neublíží. V případě citlivější pokožky je mnohem lepší voda vlažná a maximálně 10minutová lázeň,“ vysvětluje Jana Štěpánková, odbornice značky Ryor.
Je dobré znát svou pokožku a také své limity. „Pozor například u pokožky, která má sklony k tvorbě červených žilek. Žilkám horká pára škodí a výsledkem by mohlo být jejich další popraskání,“ dodává odbornice.
Hydratujte při i po koupeli
Horká voda nebo příliš dlouhé koupání může pokožku vysušovat. Koupel berte jako relax, zpestření, na denní hygienu je dle rad dermatologů lepší sprchování. „Pokud si jednou za čas chcete užít napuštěnou vanu, přidala bych si do vody alespoň odvar z otrub, škrobu nebo rostlinný olej. Tyto látky pokožku vyživují a zvláčňují,“ radí korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková.
Olej do koupele zvláční pokožku, ale má aromaterapeutickéúčinky i na vaši mysl. Zkuste zklidňující meduňku či chmel nebo očišťující levanduli. Tělový olej si můžete buď přidat do koupele, nebo se s ním přímo umývat. „Pak už se jen stačí zlehka otřít ručníkem a do pár minut nanést tělové mléko nebo máslo. Složky v nich obsažené pak lépe absorbují do pokožky, kůže nebude tak vysušená," dodává dermatoložka.
Nadměrné používání mýdel nebo pěny do koupele kůži vysušuje. Je proto důležité se po takovéto lázni umět o pokožku postarat, tělovým mlékem nebo olejem. Hydrataci v pokožce je třeba dlouhodobě zafixovat a vytvořit kvalitní ochranný film, který nenechá hydratační složku uniknout.
Vybírat můžete z tělových mlék, olejů, másel… Jaké produkty zvolit? „Záleží na tom, co je komu příjemné, spíše je to o složkách, které jednotlivé přípravky obsahují. Pro hydrataci jsou skvělé zmíněné oleje, bambucké máslo, ale například i produkty s ureou a glycerinem,“ radí Katarína Třísková.
Po zimě je pokožka těla často vysušená a citlivá a je třeba jí vrátit hydrataci a zklidnit ji. „Ovšem jedna věc je pokožku dostatečně hydratovat a druhá věc je hydrataci v pokožce udržet. Proto by ideální přípravek měl mít i ochrannou složku, která je vlastně nejdůležitější, je to základ v rámci hydratace a tvoří ji většinou mandlový, arganový, avokádový či jojobový olej. Na pokožce vytvoří ochrannou bariéru a zabrání tak unikání hydratace z pokožky,“ popisuje Jana Štěpánková.
Otevřete cestu hydrataci
Živiny obsažené v těchto produktech se do pokožky mnohem snadněji vstřebají díky předchozímu peelingu. Svými abrazivními složkami dobře odstraní odumřelou pokožku, doporučuje se provádět 1–2 týdně ve sprše nebo před koupelí.
„Důležité je vybrat si takový peeling, který vám bude vyhovovat svými abrazivními prvky. Například cukrový peeling obsahuje cukr, který je jemný, rychle se rozpustí a na rozdíl od solného peelingu nepálí,“ radí Jana Štěpánková. Tělový peeling nemusí být ale vhodný pro každý typ pleti, ten, kdo má extrémně citlivou pokožku, by se mu měl raději vyhnout.
Najdete si pravidelně čas na koupel?