Článek
Je jasné, že uplynulý rok svatbám příliš nepřál, a to se samozřejmě odrazilo i v prodeji zásnubních a snubních prstýnků v Česku. „V covidové době se poptávka po prstenech kriticky zmenšila, neboť svatby musely probíhat s omezeními a lidé neměli zájem svoji lásku stvrzovat s rouškou nebo respirátorem na ústech. A já je naprosto chápu. Pro většinu je svatba jednou za život a chtějí si ji užít,“ říká česká šperkařka Klára Bílá a doplňuje, že až nyní opět nastává zájem o výrobu snubních prstenů.
Letošní trendy
Současné trendy se od těch loňských příliš neliší. Mezi nejoblíbenější u českých zákazníků patří určitě vrstvení. V praxi to znamená, že zásnubní i snubní prsteny jsou navrženy tak, aby se nosily na jednom prstě a zapadaly do sebe. Oblíbené je také podobné propojení snubního prstenu partnera a partnerky. „I přes nové technologie, materiály a možnosti stále vítězí zlato, krásný kámen a minimalismus,“ popisuje designérka Veronika Watzková, jedna z návrhářek šperků, které vám dnes představíme. Do kterých dílen tedy při výběru nahlédněte?
Veronika Watzková
Pro tvorbu mladé šperkařky a scénografky Veroniky Watzkové je důležitá příroda, její nejednotvárnost a rozmanitost. „U kolekce New life je tato inspirace asi nejvíce čitelná. Dosud není uzavřená, stále k ní doplňuji nové kusy, a přitom zde nepracuji vůbec s formováním. Tedy žádný šperk není 100% stejný, jako jiný, jsou si jen podobné. Je to z mé strany sice méně efektivní co do počtu kusů, ale výrobu šperku vnímám jako meditaci a zároveň i jako poctu řemeslu,“ říká autorka.
Hana Polívková
Autorské prstýnky pro vás vytvoří ve své dílně také návrhářka šperku Hana Polívková. Nejdříve studovala na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a posléze v Bratislavě. Také pro ni je hlavní inspirací příroda a její šperky můžete vidět na prestižních přehlídkách jako je Designblok a Prague Design Week. Jejím poznávacím znamením jsou tordované snubní prsteny. „Prsteny jsem tvořila stáčením štíhlých nitek. Jsou jemné na pohled a příjemné na dotek. Na špercích je hlavní motiv uzlu, který má symbolizovat vztah mezi dvěma milujícími a připomínat jim jejich lásku, i když nejsou spolu. V kolekci je asi 40 různých tvarů prstenů i pár zásnubních prstenů s kameny,“ popisuje šperkařka.
Klára Bílá
Klára Bílá hodně používá motivy květin, listů, peří, občas se inspiruje i v říši zvířat: „Návrhy se většinou odvíjí dle rozpočtu a odvážnosti klienta. Buď se s nimi setkám osobně, nebo potřebuji jejich fotografie a příběh. Musím znát, co od šperku očekávají, v čem se cítí nejvíc oni. Šperk je silně osobní záležitost a musí s nositelem naprosto souznít. Skoro vždy mne múza políbí už hned, někdy si ale počká třeba na jízdu v MHD. Proto musím mít papír a tužku vždy při sobě,“ popisuje Klára Bílá.
Eva Růžičková
Šperkařka Eva Růžičková je absoloventka pražské UMPRUM a prošla stáží v německém Halle. V roce 2016 byla její práce vybrána na prestižní přehlídku Talente v Mnichově, její díla byla vystavována také v Miláně, New Yorku, Berlíně či Londýně. „Fascinuje mě řemeslo, technologie a nekonečný potenciál materiálů. Proto ráda experimentuji a využívám i dřevo, korek, břidlici, perleť a mnoho dalších. Šperk vnímám jako osobní až intimní výpověď, něco tělu velice blízkého. Chtěla bych ve své práci obsáhnout tyto pro mě důležité principy – vznik, růst, rovnováhu, tělesnost a cit,” prozrazuje Eva.
Klenoty ALOve
K českým klenotnickým brandům patří také značka ALOve, která je mladší a modernější, možná také trochu levnější sestrou značky ALO diamonds. Šperky vznikají v ateliéru v Praze, každý je ze 14 nebo 18karátového žlutého, bílého nebo růžového zlata a zdobí jej diamant nakoupený na burze v Antverpách. Zásnubní prsteny můžete vybírat také v různých tvarech v podobě srdce či květů.
Podívejte se na další šperky vyrobené u českých značek a designérů