Článek
Při zařizování obývacího pokoje si nejprve ujasněte, kolik osob obývák sdílí, jak často k vám chodí návštěvy, zda je kromě relaxační funkce třeba myslet i na místo pro pracovní koutek či jiný, a kolik úložných prostor potřebujete.
Vyjděte z hotového
Respektujte stávající podlahu a umístění dveří a oken; od nich se odvine, kolik místa zbude na nábytek umístěný tak, aby kolem něj zůstal průchozí prostor aspoň 60 centimetrů pro 1 osobu, 100 až 120 cm pro 2 osoby.
„U dveří pozor i na způsob otevírání. Klasické dveře potřebují ideálně více než 90 stupňů na otevírání, pak by těsně u nich nemělo nic stát. Dveře posuvné po zdi nezaberou místo před nimi, ale zase na stěnu, po které se posouvají, nic neumístíte. A u dveří posuvných do stavebního pouzdra se často zapomíná na to, že v místě pouzdra na stěnu nepověsíte ani poličku,“ upozorňuje architektka Miroslava Karasová.
Jak sladit nábytek
U nábytku je zásadní, zda si pořizujete typový, nebo na míru. U typového je ideální koupit si najednou celou sestavu jedné řady. Ač se to nezdá, i bílá nebo dnes tak oblíbené dřevodekory se nejen u různých výrobců, ale také u různých řad mírně liší. Chcete-li mít stejný odstín nábytku, v jakém je podlaha, pak ho vybírejte nejlépe se vzorkem krytiny v ruce. Tento jednotný základ můžete osvěžit dvěma či třemi solitéry, třeba v kontrastním provedení. Optimální je směrovat co nejvíce úložných prostor na jedno místo a okolní zeď vyvážit výmalbou, tapetou, policemi...
Sedačkové zamyšlení
Miroslava Karasová vysvětluje, co a proč je vhodné:
- Rohová sedačka pěkně vyplní prostor a je variabilní (sezení, případně i poležení pro více osob při sledování televize),
- dvě sedačky naproti sobě vytvoří příjemné zázemí pro povídání, ale není to ideální pro sledování filmů (většinou se na obrazovku díváte z úhlu),
- sedačka ve tvaru U je vhodná do větších prostor pro vícečlennou domácnost,
- u rozkládacích sedaček musíte počítat s dostatečnou rezervou pro rozložení (i pro průchod),
- podlouhlou rovnou sedačku je vhodné doplnit jedním či dvěma křesly, která jsou praktická na čtení a zároveň fungují jako dominantní prvek, ale zabírají více místa.
Třešničku na dortu představuje taburet, ideálně ve stejném stylu jako sedačka (prodlouží sezení nebo poslouží jako odkládací plocha).
Pozor na světlo
Vysoké úložné prostory by neměly být úplně u oken, do místnosti přinášejí stín. „Naproti oknu není optimální stavět televizor ani počítač; když bude svítit sluníčko, moc toho neuvidíte. Pak to musíte řešit stíněním. Počítač i televizor postavené kolmo k oknu je dobré řešení, ovšem pokud ono okno nemíří na jih,“ připomíná Miroslava Karasová.
Při rozmisťování nábytku z pohledu světla a stínění se tedy řiďte množstvím prosklených ploch i orientací pokoje vůči světovým stranám.
A čím jste se řídili vy, když jste si zařizovali obývák?