Článek
V rekapitulaci právě skončeného měsíce září s námi nahlédnete za oponu pražského týdne módy, do prostor prvního ostravského reuse centra a dozvíte se, proč se zdržují dlouho očekávané premiéry. Co zvedalo ze židlí jindy klidné povahy a které novinky či opatření rozdělují svět?
Módní okénko
Utichlé ulice hlavního města oživila alespoň na moment série módních přehlídek, která proběhla v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku od 4. do 11. září. Čeští a slovenští návrháři představili svou tvorbu pro nadcházející sezonu, a že to byla vskutku podařená podívaná, dokazovaly reakce nadšených návštěvníků i známých osobností. V publiku v prostorách kláštera svatého Gabriela nesměla chybět například Jitka Schneiderová (47), Dara Rolins (47) nebo Jitka Čvančarová (42).
Bez roušky ani ránu
Rozvolněná koronavirová opatření netrvala příliš dlouho. Počty nakažených začaly rapidně stoupat a některá nařízení bylo nutné obnovit. S povinným nošením roušek ve vnitřních prostorách či na hromadných veřejných akcích ovšem nesouhlasí všichni, a tak se září neobešlo bez odporu a demonstrací proti vládním rozhodnutím.
Překvapením měsíce byla rezignace ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (33), nastolit disciplínu místo něj přišel Roman Prymula (56). Povinných roušek se tak v blízké budoucnosti zřejmě nezbavíme, a proto se rojí stále více umělců s originálním nápadem, jak tento módní kousek ozvláštnit. A některá díla udrží odstup od ostatních, i kdybyste nechtěli!
Nová pravidla pro udílení Oscarů
Vášnivé diskuse rozpoutalo oznámení americké Akademie filmového umění a věd. Podle nových pravidel se o zlatou sošku mohou ucházet pouze snímky, které dodrží stanovy ohledně diverzity herců i členů štábu. Když tvůrci nesplní standardy, mohou na Oscara od roku 2024, kdy začnou podmínky platit, rovnou zapomenout.
Nová pravidla hovoří jasně. V hereckém obsazení, ve vedení natáčecího týmu nebo mezi pracovníky marketingového či distribučního oddělení nesmějí chybět ženy, příslušníci etnických i sexuálních menšin nebo lidé s postižením. „Je to ostuda. Picassovi také nikdo nediktoval, co má být v jeho obrazech,“ ohradila se například herečka Kirstie Alley (68), známá z filmů Kdopak to mluví (1989–93). Umělcům by podle ní nikdo neměl přikazovat, jak bude vypadat jejich výsledné dílo.
Odložené premiéry
Z filmového světa to ale zdaleka není vše. Fanoušci komiksové postavy v černé masce a dlouhém plášti se nového velkofilmu The Batman dočkají zas o něco později. Natáčení bylo z důvodu pandemie covidu–19 pozastaveno již letos na jaře a začátkem září vyšlo najevo, že pozitivní test na koronavirus má i hlavní hvězda filmu Robert Pattinson (34). Uvedení do kin se tak stále posouvá, aktuálně je v plánu na 1. říjen 2021. Odložena (i když pouze o 14 dní) musela být i premiéra dokumentárního snímku o Karlu Gottovi (†80). Nemohla by se jí totiž zúčastnit Ivana Gottová (44), která se rovněž nakazila koronavirem.
Skvosty z bezcenných odpadků
O příjemnou novinku se postaral projekt města Ostravy a odpadové společnosti OZO Ostrava, díky němuž vzniklo reuse centrum pro opětovné využití věcí. Své brány návštěvníkům otevřelo 19. září. Za symbolickou cenu si zde mohou nakoupit zachovalý či opravený nábytek, hračky, gramodesky a nejrůznější umělecké předměty, které jejich původní majitelé odvezli do sběrných dvorů. Výtěžek z prodeje pak půjde na výsadbu zeleně. Tomu říkáme užitečný nápad!
Co přinese říjen, je zatím ve hvězdách. Ale už teď si můžete zpříjemnit život nejlepšími říjnovými recepty.