Článek
Můžete mít klidně ten nejkvalitnější, nejprofesionálnější a nejkrásnější zubní kartáček, co existuje. A i když si s ním budete zuby čistit třeba dvě hodiny, stejně se zcela pravděpodobně vůbec nedostanete do mezizubních prostor. Právě nečištění těchto částí zubů, kde víceméně „uhnívá“ usazený zubní plak, vede k četným problémům, jež mohou vyústit až v parodontózu.
Mezizubí tvoří až 40 procent povrchu zubu
Sice se to vůbec nezdá, ale mezizubní prostory tvoří poměrně rozsáhlou plochu. „Uvádí se 20 až 40 procent povrchu zubu,“ říká MUDr. Jan Chvojka, stomatolog kliniky estetické medicíny a stomatologie Mediestetik.
„V mezizubním prostoru přitom mohou ulpívat zbytky potravy, dochází zde k usazování zubního plaku, mohou se zde množit bakterie. Vytváří se zubní kámen, který se díky tomuto prostředí může začít rozvíjet i v zubní kaz nebo zánět dásní. Ten může postupem času vést až k parodontitidě (lidově parodontóze – pozn. redakce),“ popisuje MUDr. Jan Chvojka.
Zubní nit, nebo mezizubní kartáček?
Je důležité si uvědomit, že mezizubní prostory nevyčistíte bez nástrojů k tomu určených. Klasický kartáček, ať sebelepší, tedy určitě stačit nebude. Metod pro čištění mezizubí je ale více.
V první řadě se můžete setkat s mezizubními kartáčky. Ty se většinou prodávají v různých barevných variantách, a to podle jejich šířky. „Vybrat správnou velikost je velmi důležité. Většinou jsou potřeba minimálně dvě, možná i tři velikosti,“ říká dentální hygienistka Jana Křepelková. O ideální velikosti mezizubního kartáčku je vhodné poradit se s odborníkem. Čištění příliš tenkým kartáčkem je neefektivní, příliš široký zase může poškodit dáseň i zub.
„Dále se dají používat zubní nitě, takzvané floss, ať již voskované či nevoskované. Pak také flosspic, což je připravená dentální nit na plastovém nosiči, kterým můžete mezizubní prostor vyčistit. Taktéž je možné využít ústní sprchu nazývanou irigátor,“ jmenuje MUDr. Jan Chvojka, který zároveň opět připomíná, že pro každého člověka může být vhodná jiná metoda, proto se opravdu raději zeptejte svého stomatologa nebo hygienistky.
Mezizubním prostorám se stačí věnovat jednou denně, ideálně večer. Čištění zubů se tím prodlouží, ale ne zas o tolik. Se speciálními ústními sprchami plak odstraníte za méně než minutu. U nití a mezizubních kartáčků se dá hovořit nanejvýš o pár minutách. Zkrátka nic, co by se nedalo zvládnout :-).
Nezapomínáte při čištění zubů na mezizubní prostory?