Článek
Abyste byli s výsledkem spokojeni a také aby nedošlo k poškození oken, vyplatí se v zimě dodržovat určitá pravidla.
Jak na to
Až umyjete rámy, otřete je dosucha, což je základ jakéhokoliv čistého povrchu. Když bude povrch mokrý, voda se vypaří a zůstanou stopy po vodním kameni. Pak se pusťte do skel. „Doporučuji používat roztok alkoholového čisticího prostředku s vodou, aplikovat ho rozprašovačem a rozmýt mikrovláknem. Neplýtvejte teplou vodou; jakmile se roztok dotkne studeného skla, teplota se stejně sníží. Hadřík složte tak, aby nabídl 8 až 12 stran a stírali jste vždy čistou plochou, pak skla vyleštěte speciálním mikrovláknem na lesklé povrchy. Nebo aplikovaný roztok stáhněte stěrkou na okna,“ vysvětluje Marie Zamazalová ze společnosti LidskáSíla. Pokud na oknech zůstanou šmouhy, setřete je čistým vlhkým mikrovláknem, ale bez čističe, a doleštěte papírovou utěrkou.
Jaké čističe
Běžné přípravky na čistění oken obsahují alkohol, který nezanechává stopy. Pokud chcete jiné řešení, můžete je nahradit octem nebo třeba Alpou. Na výrazně zašpiněné plastové rámy lze zkusit některý z profesionálních čističů. Vyplatí se použít také nanoprostředky? „Podstatou nanopřípravků je zajistit dokonale hladký povrch, na kterém se kapky vody neudrží. Stečou a vezmou s sebou i nečistoty, nezanechávají žádné stopy. Nejsou to ale čisticí prostředky, používají se jako následná péče na čistý povrch,“ vysvětluje Marie Zamazalová.
Přeneseně si nanoprostředek přirovnejme k make-upu. Ten si také nebudete nanášet na nečistý obličej, naopak nejprve obličej očistíte, až pak aplikujete make-up.
Další úhel pohledu
Z hlediska čištění je potřeba vzít v úvahu, že prostředky na mytí oken poskytují bezchybný výsledek až asi od 5 °C. „Ale podobné to je i v příliš horkém létě, kdy se přípravky rychle odpařují a výsledek opět nemusí být dokonalý. Zásadně dávejte pozor, abyste při mytí za nízkých teplot nepoužívali horkou, ale vždy jen vlažnou vodu asi do 30 °C. Horká voda na prochlazených okenních tabulích by v krajním případě mohla vést k jejich prasknutí a nesvědčí to ani materiálům rámů,“ nabádá Roman Kubálek ze společnosti Vekra.
Dobrým nápadem není ani čištění na sucho, protože špína a prach usazené na oknech by při suchém čištění mohly poškrábat sklo či rámy. Rovněž platí, že drsné houbičky či abraziva na okna nepatří.
Poznámka k rámům
Už jsme si řekli, že z pohledu bezchybného výsledku byste každý rám měli po umytí otřít dosucha. Větší pozornost si pak zaslouží dřevěné rámy. „Po mytí a osušení je ošetřete výrobcem doporučeným balzámem na dřevo. Ten zacelí mikrotrhlinky v lazuře a také ji viditelně oživí. Dřevu vadí především vlhkost a její dlouhodobé účinky, a to nejenom z exteriéru, ale i z interiéru. Proto do vlhkých vnitřních prostor, například do zimních zahrad, k bazénům, vířivkám a podobně, nejsou dřevěná okna vhodná, nebo je třeba instalovat dostatečně výkonné odvětrávání či rekuperaci,“ podotýká Roman Kubálek.
A dodává, že v zimě je možné okna ještě seřídit a promazat, pokud je to nezbytně nutné, tedy když zjistíte, že netěsní. Jinak tyto úkony raději ponechte na dobu, kdy je rozdíl teplot venku a uvnitř co nejmenší.
Co dělat, když venku mrzne? Mytí oken odložte na příznivější počasí a pusťte se do jiné práce. Nebo relaxujte.