Článek
Pokud se naplní vize budoucnosti, pak za pár let bude ve městech žít více než polovina lidí. A protože města nejsou nafukovací, prostor pro život se začne zmenšovat. Všechno je spolu provázané; s novými směry bydlení úzce souvisí aktuální trendy v segmentu bytového textilu.
1. Více flexibility
Užít si bydlení na omezenějším prostoru může každý, stačí se trochu přizpůsobit. Důraz se klade na „neviditelné“ vestavné úložné prostory a nábytek i doplňky, které dokážou sloužit více účelům nebo slibují alespoň určitou proměnlivost. Prakticky jde o rozkládací sedačky nebo malé stolky, jež snadno přemístíte z jednoho pokoje do druhého.
Trendu flexibility nahrávají dekorativní polštáře, jednou poslouží jako dekorace, podruhé jako dočasné sezení pro návštěvu. Nebo kusové koberce, na zemi zahřejí a na stěně nahradí obraz. Více se využívají také textilní dělící prvky a speciální tkanina může posloužit třeba i místo výmalby.
2. Každý chce žít zdravě
Abyste se doma cítili spokojeně, je třeba se obklopit tím, co přispívá k pocitu pohody. Pro každého je důležité světlo, jak přirozené (větší prosklené plochy a užití skleněných předělů nebo velkých skleněných dveří), tak umělé (více světelných zdrojů, ideálně s možností změny teploty chromatičnosti). A rovněž zeleň; pořiďte si stojany na květináče nebo rostliny v nádobách či balech, které stačí zavěsit.
Trend zdravý prostor se v textiliích skvěle uplatňuje díky použití motivů vycházejících z přírody. Můžete je mít kdekoliv, na povlečení, závěsech, koupelnových předložkách…
3. Méně odpadu
Jak se vyrovnat s haldami odpadu? Některé z nich se dají znovu využít. Třeba PET láhve lze přeměnit ve fólii, která se aplikuje na kuchyňská dvířka, novou funkci dostávají staré dřevěné kusy, jež se zpracují na nábytek. V Asii se například často používá teak. Ze starých dveří nebo okenních rámů může vzniknout nový stůl.
Jak s trendem recyklace nakládá interiérový textil? „K šetrnému přístupu k přírodě patří i kvalitní materiály s dlouhou životností, jejichž používáním se omezuje vznik odpadu,“ říká Šárka Nadrchalová ze společnosti VEBA. Proto se vrací do módy damašek, povlečení z něj patrně budou užívat i vaše děti. „Prodlouženou“ životnost slibují vlněné koberce a přehozy. A když budete zvažovat nový potah na sedačku, křesla či židle, všímejte si parametru odolnosti proti oděru; čím vyšší, tím déle tkanina vydrží.
4. Vlastníma rukama
Obliba věcí, které si člověk dokáže aspoň do nějaké míry udělat sám, stále stoupá. Souvisí to se snahou o udržitelný rozvoj i s osobními pocity. Ale ve výsledku je jedno, co vás motivuje k tomu, abyste si vyrobili poličky, dopřáli starému topnému tělesu nový nátěr nebo ušili „kabátek“ lampičce.
Trend „udělej si sám“ je pro praktické využití bytového textilu jako stvořený, ovšem stejně dobře se můžete spolehnout na výrobce. V popředí zájmu je barvení indigem, které si našinec patrně spojí s tradičním modrotiskem (ubrusy, prostírání…) nebo rozšíření digitálních tiskových technik, imitujících patchwork.
5. Barvy a dekory: dvojí pojetí
Taktovku trendů pevně svírá v ruce veletrh Heimtextil, koná se v lednu ve Frankfurtu nad Mohanem. Dojmy těch, kteří se ho zúčastnili, jsou dvojí. Na jedné straně se stále drží na výsluní minimalistický severský styl, s tlumenými barvami (bílá, šedá, hnědá…) a dekory (mrkněte výše na trojúhelníky).
A na té druhé? Ta naopak překypuje barevnou záplavou. „Bytovému textilu vládnou výrazné a syté barvy jako například korálová, tyrkysová, červená a žlutá. Vzory našly svou inspiraci v tropické přírodě v podobě květů, listů a exotických zvířat,“ potvrzuje Daniela Jičínská, brand manažerka značky Blancheporte. A dodává, že mezi oblíbenými se stále drží i etno styl.
Co se líbí vám?