Článek
Postup
01.
Abyste místo leča neměli jednolitou rozvařenou kaši, je zásadní zeleninu přidávat postupně podle toho, kolik času potřebuje. Začněte velkou cibulí. Pokrájejte ji najemno a nechte spolu s čerstvým či sušeným chilli zesklovatět na rozpáleném sádle nebo oleji. Mezitím očistěte a na proužky pokrájejte papriky, přidejte k cibuli a asi šest minut zprudka restujte.
02.
Z rajčat vyřízněte „bubáka“. Na opačném konci je nařízněte do kříže, v misce přelijte vroucí vodou a nechte pět minut stát. Poté je zchlaďte ledovou vodou a oloupejte. Jestli vám šlupičky v jídle nevadí, tento krok vynechejte.
03.
K paprikám přidejte na půlkolečka pokrájenou cuketu a restujte dalších asi pět minut. Poté vložte oloupaná a pokrájená rajčata, nasekaný česnek, malou lžičku soli a sladkou papriku a doduste doměkka. To trvá zhruba deset minut. Na závěr můžete vařit bez pokličky, aby se odpařila přebytečná tekutina.
04.
Nakonec lečo zahustěte rajčatovým protlakem, pořádně opepřete a případně dosolte. Můžete přidat i vajíčko (kus na porci): buď ho do leča klasicky zamíchejte, anebo ve směsi vytvořte důlky a na způsob izraelské šakšuky do nich vejce rozklepněte, osolte, opepřete a zapečte v troubě. Špekáček nebo jinou uzeninu nechte nasucho vyškvařit na pánvičce či v troubě a spolu s čerstvým chlebem podávejte k leču.
Tip
Máte rádi výraznější chuť? Začněte opékáním uzeniny: nadrobno pokrájené buřty, klobásu nebo slaninu nechte pomalu vyškvařit, vyndejte z hrnce a cibuli pak restujte na tomto výpeku místo sádla. Na závěr opečené kousky vmíchejte do hotového leča a nechte chvíli prohřát. Jestli pěstujete bylinky, přidejte je na ovonění do leča také.
Dáváte do leča také další zeleninu a koření, nebo se držíte klasiky cibule–papriky–rajčata?