Článek
Postup
01.
Očištěné žampiony nakrájejte na čtvrtky a stroužky česneku na plátky. Mrkev a petržel pokrájejte na slabší kolečka, celer na kostičky.
02.
Ve větší pánvi na oleji nejprve orestujte kořenovou zeleninu. Až začne zlátnout, přidejte žampiony a česnek, vše osolte a opepřete a restujte asi pět minut. Často míchejte, aby se česnek nezačal připalovat.
03.
Nyní přidejte rozmarýn, nové koření a bobkový list. Zalijte červeným vínem a vařte odkryté, dokud se tekutina nezredukuje asi na polovinu. Bude to trvat přibližně 10 minut.
04.
V zeleninovém vývaru rozmíchejte kukuřičný škrob, přilijte k žampionům, zamíchejte a vařte. Vinná omáčka lehce zhoustne.
05.
Nyní je čas na polentu. Do hrnce nalijte zeleninový vývar a uveďte do varu. Když začne vřít, tenkým pramínkem do něho za stálého míchání nasypejte instantní polentu. Tu už stačí vařit jen tři minuty. Nakonec ji dosolte a přidejte do ní trochu oleje (nevegani si mohou dát lžíci másla a klidně i strouhaný parmazán).
06.
Z ragú vyjměte snítky rozmarýnu, bobkové listy a kuličky nového koření. Kaši z polenty ihned servírujte v misce s žampionovým ragú. Polenta totiž chladnutím houstne a tuhne.
Znáte polentu, nebo tak úplně nevíte, co si s ní počít? Výborná je smažená polenta s tymiánem a cibulkou a polentová pizza. Ochutnejte slaný polentový koláč se špenátem nebo grilovanou jarní cibulku s kari polentou.