Článek
O chorobách střev se většinou moc nemluví. Někteří nemocní otálejí dlouhé měsíce, než se s bolestmi, průjmy a často pernými chvílemi na veřejnosti svěří lékaři. Podle statistik má v současné době crohna na dvacet tisíc Čechů. „Počet onemocnění Crohnovou chorobou v populaci z neznámých důvodů stále narůstá, navíc postihuje stále mladší jedince i děti,“ podotýká MUDr. Hana Mojžíšová, která se specializuje na výživu a zdravý životní styl.
Příznaky Crohnovy nemoci
Urputné průjmy, které vás mohou přepadnout kdekoli a kdykoli, křečovité bolesti kolem pupku a v podbřišku, často i vysoké horečky. Akutní fáze může trvat dny i týdny. Pak přichází období klidu, jako byste byli zcela zdraví. Jenže poté to začne nanovo.
„Že mám crohna, jsem se dozvěděla v dvaadvaceti. Když na to zpětně vzpomínám, diagnóza byla skoro vysvobození. Nic nebylo horší než těch pět měsíců předtím, když jsem nevěděla, co mi je,“ popisuje čtenářka Radka, u které měli lékaři prvně podezření na gynekologický problém. „Při nejhorším vzplanutí, když jsem ještě nebrala léky, jsem ze záchodu prakticky nevycházela. Nespočítám, kolik krvavých stolic to bylo, ale klidně i několik do hodiny. Běžně jsem se kvůli průjmu budila a o bolestech břicha ani nemá cenu mluvit,“ vzpomíná. Podívejte se, co dokáže Crohnova nemoc.
Jak se zjistí, o jaké problémy jde
Stejně jako v Radčině případě se u většiny pacientů nemoc objeví mezi 20. a 30. rokem. Výjimkou však není ani u dětí. Vzhledem k tomu, že potíže mají kolísavý průběh (období urputných průjmů a bolestí střídá období klidu), často trvá i několik let, než je choroba odhalena a potvrzena.
Jak se nemoc odhaluje? Nemocného čeká fyzikální vyšetření, vyšetření stolice i krevní testy. Pomocí kolonoskopie se pak mohou z postiženého střeva vzít vzorky na histologii, která diagnózu definitivně potvrdí.
Příčiny a původ Crohnovy choroby
Ačkoli nezabíjí, dokáže crohn nemocným zkomplikovat život. Proč trpí právě oni a jestli se z toho někdy úplně dostanou, na to medicína zatím nemá odpověď. „Crohnova choroba se řadí mezi střevní záněty. Jedná se o autoimunitní nemoc, jež může zasáhnout kteroukoliv část trávicího ústrojí od jícnu po konečník. Nejčastěji však postihuje konec tenkého střeva. V současnosti ji nelze zcela vyléčit,“ popisuje odbornice na zdravotní prevenci Margit Slimáková. Při autoimunitní nemoci imunitní systém napadá buňky vlastního těla, což se projevuje zánětem.
„Původ je neznámý. K rozvoji ale mohou přispívat dědičné faktory, některá léčiva, stres, ale i nezdravá strava typická nedostatkem vlákniny, nadměrnou konzumací průmyslově zpracovaných potravin či vysokým příjmem cukrů,“ dodává Margit Slimáková.
Léčba Crohnovy choroby
Přestože nemoc nelze úplně vyléčit, problémy jdou velice dobře mírnit. Při terapii se používají imunosupresiva, kortikosteroidní hormony a antibiotika. „Nejúčinnější je biologická léčba. Léky působí přímo v místě zánětu a potlačují jej,“ popisuje gastroenterolog Karel Lukáš. Mimořádně důležitý je i přísný výživový plán. Nemocní se musejí stravovat pravidelně, vyřadit dráždivé potraviny i alkohol a dodržovat takový jídelníček, který i při častém vyměšování udrží v těle dostatek živin.
„Pokud neuspějeme s konzervativní léčbou, nastupuje chirurgický zákrok. Každopádně čím dříve se nemoc začne léčit, tím lépe,“ doplňuje Karel Lukáš. U většiny nemocných současná léčba umožňuje potlačit příznaky, zabránit komplikacím a zabezpečit dobrou kvalitu života.
Roli hraje i psychika
„Velký podíl na aktivitě onemocnění má i psychika jedince, stejně tak jako vysoká míra stresu,“ uvádí Hana Mojžíšová. Období klidového období může při dodržování režimu trvat několik měsíců i let. Vzplanutí pak často bývá ovlivněno duševním stavem nemocného.
Komplikace a operace
I když je pacient vzorňák a plní veškerá nařízení lékařů, neznamená to, že se vyhne chirurgickému zákroku. Velká část nemocných podstupuje i několikrát za život operaci, při níž je odebrán postižený úsek tenkého či tlustého střeva a někdy je nutné udělat i vývod střeva (stomii). Při hojení zánětu se totiž tkáň často zúží a zatuhne, čímž se střevo stane těžko průchodné. Po odebrání a napojení střeva je vše zase v pořádku. Nikdy ale pacient ani lékaři nemají jistotu, že se zánět neobjeví po určitém čase znovu na jiném místě.
Crohnova choroba
- Popis - Vážná autoimunitní nemoc, chronický idiopatický (= příčina není známa) zánět zažívacího traktu, nejčastěji se objevuje ve střevech. Obvykle je diagnostikována u mladých lidí do 30 let, výjimkou nejsou ani děti.
- Příznaky - Silné bolesti břicha, časté a těžké průjmy, teploty, hubnutí a celkové neprospívání. Někdy se přidávají i další problémy (kožní, oční, jaterní). Zánět způsobuje závažné poškození, nejčastěji střev a konečníku.
- Léčba - Terapii je potřeba zahájit co nejdřív. Užívají se kortikosteroidy, antibiotika, léky na imunitu, biologická léčba. Komplikace zánětu jsou velmi časté a musejí se řešit opakovanými operacemi.
- Smrtnost - Umírá procento nemocných.
- Prevence - Pravá příčina nemoci není známa, proto není známa ani prevence.