Článek
V rámci velikonočních příprav se v každé domácnosti dělá něco jiného: někdo nedá dopustit na voňavé perníčky, jiný si neumí představit svátky jara bez nadýchaného mazance a asi ve většině rodin se malují kraslice. Jestli si letos vyšetříte trochu času na výrobu zajíčka nebo kuřete ze sena, určitě nebudete litovat a zařadíte tuto aktivitu mezi své velikonoční zvyky.
Jak vyrobit zajíce ze sena
Základem je seno. Pokud vám doma v kleci pobíhá nějaký hlodavec, ani nebudete muset spěchat do obchodu se zvířecími potřebami, jen sáhnete po balíku sena. Na zhruba 30 cm vysokého zajíce vystačí půlkilové balení, které pořídíte za 20 až 30 korun.
Neobejdete se bez tenkého drátku nebo silonu. Vyzkoušeli jsme oba materiály a nelze říct, který je lepší. Drátek, zvláště tenký, se při utahování rád trhá. Silon pak v kombinaci s přírodním vzhledem sena může někomu připadat trochu nepatřičný. Zkoušeli jsme i lýkový provázek, je však na výsledku hodně vidět a ruší celkový dojem, proto ho nedoporučujeme.
Kromě sena a drátku budete potřebovat z něčeho vystřihnout oči a čumáček. Poslouží jak obyčejný barevný papír, tak i hotové samolepicí oči nebo zbytky filcu. Důležité jsou také čtyři špejle.
1. krok: tělo
Na největší kouli – tělíčko si pomozte zmačkaným papírem. Získáte základ, kolem kterého pak skládáte kusy sena. Trsy sena rukama trochu zformujte do placky a tou obalte papírovou kouli. Postupujte po částech a neustále omotávejte silonem nebo drátem kolem dokola. Cílem je pokrýt papír několika vrstvami sena, aby neprosvítal.
Silon nebo drátek průběžně utahujte, ale ne moc, aby vám nepraskl – jen tak, aby dostatečně přidržel seno pohromadě. Seno tvarujte do zploštělé koule (zmáčkněte shora a zdola). Výsledná velikost záleží na tom, jak velkého zajíce chcete. My jsme finální tělíčko měli zhruba ve velikosti otevřené dlaně. Nůžkami ostříhejte zbytečně vyčnívající stébla sena.
2. krok: uši
Se senem už umíte trochu pracovat, proto tvarování uší nebude taková fuška. Vytvarujte do šišky dostatečně velký kus sena. Silnější stébla můžete i trochu zkroutit, ale v zásadě stačí mít v ruce tvar vzdáleně připomínající válec nebo šišku.
Od kraje ho začněte omotávat drátkem nebo silonem hezky z jednoho konce k druhému. Pokud se vám zdá ouško moc tenké a vzali jste si na začátku málo sena, přidejte další vrstvu podobně, jako jste to dělali u tělíčka. Prostřední část ucha v rukách zploštěte, aby mělo tvar podobný listu.
Nakonec propíchněte skrz ucho špejli tak, aby vyčníval kus dlouhý alespoň pět centimetrů. To bude část, kterou zapíchnete do hlavičky. Stejně jako jste vyrobili první ucho, pokračujte druhým. Pokuste se, aby byla ouška tvarově podobná.
3. krok: hlava
Podobně jako jste vyrobili tělíčko, udělejte i hlavu, ovšem menší a tentokrát už bez papírové výplně, aby se do ní daly dobře zapíchnout špejle z oušek. Hlavu tvarujte opět do zploštělé koule.
4. krok: kompletace dílů
Všechny čtyři části spojte pomocí špejlí a drátku nebo silonu. Nejprve zapíchněte vyčnívající části špejlí z oušek do hlavy tak, aby zploštělá část tvořila zajícův obličej. Pak přiložte hlavu k tělu a ze čtyř stran spíchněte obě části špejlí k sobě (podle obrázku).
Nakonec vystřihněte a oboustrannou lepicí páskou připevněte oči, čumák případně můžete ze sena ještě vyrobit fousky.
Jak vyrobit slepici a kuře ze sena
Kdyby se vám „senování“ zalíbilo, můžete se pustit do výroby slepičky. Vyžaduje trošku zručnosti, ale zase je vyrobena jen z jednoho kusu, takže spíš záleží na trpělivosti. Začněte opět koulí, na jedné straně jí přivažte ocásek a na druhé vytvarujte hlavu se zobákem.
Chcete-li, aby slepička „nesla“ vajíčka, ve střední části těla prsty vytvarujte důlek a opatrně rozhrňte drátky. Baculatost slepičky si řiďte sami přidáváním vrstev sena.
Necítíte se na práci se senem? Nechte se inspirovat tvorbou 10 velikonočních dekorací, které dokáže vyrobit každý.