Článek
Balkony a lodžie se závěsem bohatě kvetoucích muškátů nebo petúnií jsou jistě okouzlující, ale byla by škoda své pěstitelské úsilí zaměřit jenom směrem na květinové dekorace.
Vždyť bylinky dokážou být také úžasně dekorativní, navíc fantasticky provoní vaši miniaturní zahrádku a přidají i na pestrosti barev a tvarů, nehledě na nespornou užitečnost vlastních výpěstků. Nezoufejte, jestliže nemáte balkon – některé drobné bylinky můžete pěstovat i na okenním parapetu.
Čerstvé jsou nejlepší
Sušené bylinky nedokážou nahradit ty čerstvé a na jejich domácí pěstování nemusíte být bůhvíjak zkušení zahradníci. „Přichází jaro a to je symbolem rozkvětu, očisty a znovuzrození po náročné zimě. Lidé mají tendenci odlehčovat jídelníčky, jíst více ovoce a zeleniny a zkoušet různé detoxikační kúry. Také lidé ve městě rádi vypěstují vlastní čerstvé bylinky a plody. Zájem o malé sazenice a semínka bylinek, zeleniny a ovocných keříků roste,“ říká Dan Brychta, specialista oddělení zahrady ze společnosti Hornbach.
Nenáročné zahradničení
Vypěstovat si bylinky od semínka není složité, stačí se jenom rostlinkám trpělivě a pravidelně věnovat. Pro ty nejnezkušenější z vás přinášíme snadný postup, jak na to.
Provzdušněný substrát posypte semínky rostlin a zalejte. Udržujte zeminu vlhkou, ale než semínka vyklíčí, zavlažujte je pouze rosením, aby se nevyplavila.
Za několik dnů, až budou v půdě vidět první klíčky bylinek, umístěte květináč nebo truhlík na osluněné místo, kde teplota nebude přesahovat 15 °C – to vyhovuje většině bylinek, třeba pažitce, petrželce nebo bazalce. Mátě či kerblíku ale dopřejte spíš stinné místo.
Pokud si netroufáte na pěstování od semínka, pořiďte si již předpěstované rostlinky. Doporučujeme vybírat v zahradnických centrech nebo na farmářských trzích, ty ze supermarketů jsou jenom pro rychlou spotřebu.
Balkonová zahrádka
Pro založení vlastní minizahrádky je jedním z nejdůležitějších kroků výběr správných nádob k pěstování. Můžete zvolit hliněné, plastové nebo také hliníkové či pozinkované. Efektní jsou proutěné koše vyložené igelitovou vrstvou, aby neprosakovaly. Nejvhodnější tvar je klasický a skladný obdélníkový truhlík.
S láskou a péčí
Pro pravidelnou zálivku využívejte, pokud to jde, dešťovou vodu – neobsahuje agresivní chlór, který rostlinkám příliš nesvědčí. Mimo to je v ní dusík, jenž působí jako přirozené hnojivo. Jinak se doporučuje destilovaná voda s hnojivem nebo odstátá voda z řadu.
Rostliny pěstované v nádobách rychleji vysychají, je tedy nutné dbát na častou, ale opatrnou zálivku – neměly by přeschnout ani být přelité. Z toho důvodu nejsou příliš vhodné samozavlažovací truhlíky, lepší jsou květináče s otvorem ve spodní části, který odvádí přebytečnou vodu do misky. Je také dobré vytvořit drenážní vrstvu na spodku nádoby, třeba z písku či kamínků.
Jestliže si bez živé květinové dekorace nedokážete svůj život představit, jistě oceníte i přehled krásných květináčů pro vaše rostliny. A pokud jste opravdoví milovníci přírody a všeho přirozeného, potom vás osloví bydlení ve venkovském stylu.
Pěstujete si doma své vlastní bylinky ze semínek, anebo si je radši pohodlněji koupíte už vzrostlé v květináčku?