Článek
Jarní období je neodlučitelně spojené se sázením. Ať už si rostlinky chcete vypěstovat sami postupně od semínek, anebo si sazeničky zakoupíte a budete je přímo vysazovat do skleníku či na záhony, jistě se těšíte, co vám vyroste, a chcete, aby vaše úroda byla co nejlepší. Co udělat právě teď pro to, aby se rostliny zdárně vyvíjely podle vašich představ?
Kvalitní substrát je základ
Je jedno, zda se letos chystáte pěstovat jahody, rajčata, salát a bylinky, nebo jen pár okrasných stromků. Aby dobře rostly, všem jim musíte zajistit vhodné podmínky a dostatek živin. Základem je samozřejmě dobrá půda – pro růst je naprosto zásadní, a to zvláště v počátku a pak při plození.
Když rostliny vysadíte do nekvalitní půdy, kterou vykopete někde na druhém konci zahrady a je už vyčerpaná a bez živin, moc si nepomůžete. Máte-li kvalitní kompostovou hlínu, jejíž složení odpovídá potřebám vysazovaných rostlin, můžete ji samozřejmě použít, případně si tu správnou zeminu namíchat sami. Je však otázka, zda chcete kupovat jednotlivé suroviny, přemýšlet nad poměrem a upravovat pH v domácích podmínkách...
Vybírejte podle rostlin
Pokud zdroj kvalitní zeminy nemáte, nebo nechcete trávit čas studováním, jak správnou směs namíchat, je nejlepší cestou zakoupit kvalitní substrát připravený odborníky. Zpravidla vzniká smícháním různých druhů rašelin a kvalitního kompostu a má vyvážený poměr živin, případně dalších pomocných složek. „Opravdu kvalitní substrát obsahuje vyzrálý kůrový humus, který vzniká ze zetlelé kůry stromů a nikoli z kuchyňského a zahradního bioodpadu, jak si může někdo mylně představovat. Nakonec je důležité vybírat substrát podle typu rostliny, pro kterou je určen. Ne náhodou má substrát pro pelargonie trochu jiné složení, výživové hodnoty a pH než substrát pro pokojové rostliny nebo třeba pro borůvky,“ vysvětluje Nikola Vonková ze společnosti Agro CS.
Pro drobné květiny i ovocné keře
Hodnotný zahradnický substrát je vyroben z kvalitní rašeliny a aktivního kůrového humusu, má vysoký obsah živin a využijete ho pro užitkovou i okrasnou zahradu. Můžete do něj vysadit předpěstované ředkvičky, jahody či sazenice rajčat, ale hodí se i pro zakládání květinových záhonků a přesazování ovocných keřů. Substrátů najdete na trhu celou řadu, ať už v zahradnictvích, nebo hobbymarketech, vybírejte však pečlivě a sledujte, zda obsahuje startovací dávku hnojiva či přírodní enzymy, které pomohou rostlinám být vitálnější, odolnější a dobře regenerovat.
Bez živin to nepůjde
Kvalitní zemina pro výsev je základ, ale bez dostatku živin nejen při sázení, ale i v průběhu růstu to všechno půjde hůře. Nezapomínejte tedy na hnojivo. „Jeho role je pro jarní sázení velmi důležitá, neboť půda v záhonech je po zimě unavená. Přimícháním kompostu, kravského hnoje nebo ‚čerstvého‘ vyhnojeného substrátu zarytím do původní zeminy vytvoříte sazenicím i semínkům vhodné prostředí,“ radí Roman Paťava, odborník na pěstování rostlin.
Zhruba po měsíci proveďte první přihnojení. „Vyberte si takové hnojivo, které má nějakou přidanou hodnotu, například dlouhodobě působící organickou složku, jako je rohovina nebo guáno, tedy nahromaděný trus mořských ptáků, který díky specifickému jídelníčku mořských ryb obsahuje velké množství hořčíku a fosforu, a proto má hnojivo vysokou vydatnost. Rostliny si s živinami vystačí několik týdnů i měsíců,“ doplňuje Roman Paťava.
Tak co se chystáte vysadit vy?