Článek
Ani na začátku listopadu nejsou zahradnické práce zdaleka u konce. Doslova přes noc může ze stromů spadnout listí, které je třeba shrabat a zlikvidovat. Na zeleninové zahradě je ještě co sklízet, po sklizni se musí zrýt záhony a upravit půda. Choulostivým rostlinám je třeba dopřát pokrývku, abyste je ochránili před umrznutím.
Začněte úklidem zahrady
Rozfoukané listí v koutech, zbytky odumřelých stonků a květů, popadané větévky ze stromů… V listopadu může být na zahradě pěkná spoušť. Proto ji ze všeho nejdříve ukliďte. Listí a měkčí části rostlin nechte tlít v kompostu, kde se promění v zeminu. Tužší nebo větší části spalte nebo je odvezte do bioodpadu.
Půdu ze sklizených záhonů zbavte zbytků kořenů a oddenků. Vytrhejte uschlé rostliny. Nenechávejte to až na jaro. V listech nebo v odkvetlých květech se mohou skrývat zárodky nemocí a ty pak slouží k přezimování škůdcům. Pokud si všimnete, že má rostlina skvrny, plíseň nebo vykazuje jiné známky chorob, neodvážejte ji na kompost, ale nejlépe ji spalte nebo ji odvezte do odpadu.
Skliďte poslední zeleninu
I v listopadu je co sklízet. Třeba zelí, mrkve, petržel nebo celer. Kořenovou zeleninu opatrně vyjměte z půdy, očistěte a uložte do písku do sklepa. Pokud nemáte sklep, můžete si zeleninu zamrazit.
Mrazuvzdornou zeleninu můžete na záhonech nechat – třeba růžičková kapusta, pórek nebo kadeřávek přežijí i mrazy. Pro jistotu je můžete překrýt bílou netkanou textilií. Na záhonech může zůstat také čínské zelí, ozimé druhy česneku, cibule, špenátu nebo salátu. I ty ale pro jistotu přikryjte.
Možná máte ve skleníku ještě poslední nedozrálá rajčata. Už je ale načase je sklidit. Dozrají vám zabalené po jednom v hedvábném papíru. Dojdou rychleji, pokud je uskladníte společně s jablky.
Vysejte novou zeleninu
Záhony hned po sklizni upravte, zaryjte hnůj, přidejte kompostovanou zeminu – vše se přes zimu lépe rozloží a vy na jaře nebudete muset trávit přípravou půdy tolik času. Do části záhonů můžete rovnou i vysévat – třeba cibuli, kořenovou petržel nebo ranou mrkev. Pokud stihnou vyrašit, překryjte záhon bílou netkanou textilií, aby rostlinky lépe přezimovaly.
V listopadu je také čas vysazovat česnek. Jednotlivé stroužky česneku se vyplatí namořit, aby v půdě neuhnily. Dobře se jim bude dařit v písčité a vzdušné zemině – neváhejte do ní proto písek přimíchat. Česnek vysazený na podzim budete sklízet příští rok na sklonku léta.
Zazimujte choulostivky
Pozornost věnujte i bylinkové zahradě. Také zde můžete použít bílou netkanou textilii a zakrýt například levanduli, tymián nebo oregano. K bylinkám přihrňte zeminu (přidat můžete i vrstvu mulče), to jim pomůže zvládnout zimu. Kromě textilie můžete použít i tradiční chvojí.
Z bylinkového záhonu si můžete vzít i bylinky na doma – do květináče přesaďte třeba kadeřavou petržel, tymián, mátu nebo si odkopněte trs pažitky. I v zimě budete mít na parapetu čerstvé bylinky.