Článek
Pohodlný, rovný a pevný chodník zahradě padne jako ulitý. Víte ale, jaké materiály a kam vybrat, abyste se z jeho krásy krásy mohli těšit co nejdéle? Volbu často ovlivňuje i odolnost materiálu a možnosti snadné údržby.
Logické umístění chodníku v zahradě
Přístupové a nejfrekventovanější chodníky spojující dům se zahradou se většinou navrhují co možná nejúčelněji. V zahradách větších a rozlehlých nemusí být chodníčky vždy nejkratší spojnicí, naopak vypadá lépe, pokud se vinou ve volném oblouku trávníkem. Pro malé pozemky zahradní architekti doporučují jen jeden přímý a osově umístěný chodník či pouze zatravněné nášlapné plochy.
Pozor na úroveň chodníku s okolním terénem – nikdy ho nezanořujte ani nevyvyšujte. V korytu by se za deště zadržovala voda, a vyvýšený zase překáží při sekání trávníku, nehledě na možnost úrazu při nepozorné chůzi.
Chodník by měl být také ideálně rovný, případně jen s malým stoupáním či klesáním. Pokud je terén svažitý, je potřebné, abyste do trasy vložili menší stupně, nebo dokonce schody. Ale i u zcela rovného chodníku je třeba zabezpečit minimální spád ke straně (podle materiálu od 1 do 3 procent), nezbytný pro odtok dešťové vody.
Správný chodník je pohodlný
Nejenom vzhled, ale i předpokládané využití a intenzita provozu určují šířku zahradní cesty. Při výpočtech pro běžný chodník se zpravidla vychází z optimálního rozměru, který uspokojí jednu osobu. Minimální šířka je 60 až 70 cm, pohodlnější je ale kolem 100 až 120 cm. Čím větší zahrada, tím širší chodníček si můžete dopřát.
Cesta vedoucí od branky k domu by měla být ještě o něco širší, doporučuje se rozmezí 120 až 150 cm tak, aby se na něm pohodlně minuly dvě osoby.
Materiály, které sluší
Nejoblíbenějším materiálem, který zahradě nejlépe sluší, je kámen. Používají se opracované kamenné desky nebo kámen umělý, který spojuje vlastnosti přírodního materiálu, ale má perfektní tvar. Desky by měly být silné minimálně 5, lépe ale 8 cm.
Variabilní je dlažba betonová. Na výběr je mnoho druhů od zámkových, kostek přes desky větších rozměrů až po imitaci přírodních materiálů. U betonu je důležitá výška, která zabezpečuje nosnost konstrukce.
Nejsnadnější je zpevnění povrchu zatravňovacími dlaždicemi s roštovou strukturou. Tloušťka by měla být minimálně 8 cm. Do mezer osejete nejenom trávu, ale i odolné skalničky. V létě je potřeba tento chodník zalévat, protože vegetace zde mnohem rychleji vysychá.
Neméně důležitá je volba povrchu. Ten by měl být přiměřeně drsný, aby byl bezpečný za každého počasí.
Jen čistý chodník je krásný
Pouhé zametání chodníku nestačí, aby si zachoval dlouhodobě krásný vzhled, měli byste mu věnovat náležitou péči.
„Rychlým a spolehlivým řešením údržby chodníku je parní čištění. Mikroskopicky malé částečky páry rychle uvolní silně ulpívající nečistoty a proniknou i do těžko přístupných míst, jako jsou spáry mezi dlaždicemi. Díky různým typům přídavných nástavců můžete ošetřovat všechny typy povrchů," doporučuje Vlastimil Firman, odborník z firmy Kärcher.
I po tmě bezpečně
K základnímu vybavení každé zahrady patří osvětlení. Nejenom, že vytvoří kouzelnou atmosféru, ale strategicky umístěné podél cesty usnadňuje v noci pohyb po pozemku. Nejčastěji se používají solární lampičky s LED zdroji, které pracují prakticky bezúdržbově a mohou být doplněné pohybovým čidlem, které lucernu rozsvítí v ten správný okamžik. Více o zahradním osvětlení se dočtete zde.
Máte zahrádku? Baví vás na ní stále něco vylepšovat, anebo si radši užíváte klidu a pohody na lehátku?