Článek
U každého textilu do domácnosti se řiďte nejprve doporučeními výrobce či prodejce. Hodně záleží na použitých materiálech a speciálních úpravách a vůbec kvalitě provedení. A co platí obecně?
Úžasné ubrusy
Syntetické tkaniny jsou z pohledu údržby praktické, bát se však netřeba ani přírodních materiálů. I ty můžou být opatřené úpravou omezující pronikání nečistot do látky. Pak tekutiny a třeba i mastnota ulpívají na tkanině, a když je hned setřete, nevzniknou fleky. Některé lze prát na 40, jiné na 60 či i 90 °C. Vyplatí se snížit otáčky při ždímání a pračku nepřeplňovat (nedochází ke zbytečnému odírání textilií, látka není tolik pomačkaná).
Do pračky je rozprostřete, přidejte prášek či gel a aviváž. Podle doporučení výrobce pak ubrusy svěřte sušičce, nebo nechte uschnout přehozené přes šňůru, jen občas popotáhněte, aby nevznikl „otlak“. Chcete-li, použijte předem škrob, funguje i jako další ochrana tkaniny před nečistotami. Mírně vlhký ubrus vyžehlete napařovací žehličkou či parním generátorem.
Ručníky perte „nanečisto“
Když si domů přinesete nový ručník, dvakrát až třikrát ho vyperte, aniž se jím utřete. Vlákna se zatáhnou a nastartuje se savost ručníku, současně se odstraní zbytky barev a nečistot z výroby. Na praní zvolte odpovídající množství prostředku, což je dnes stále problém (nejen u ručníků). Hodně lidí ho dává buď málo, pak se nečistoty neodstraní, nebo naopak moc. V tom případě zbytky prášku či gelu můžou zůstat ve vláknech, což přispívá k tvrdosti na dotek a nelze vyloučit blednutí barev.
„Aviváž na ručníky nedoporučuji, snižuje jejich savost. Vzhledem k současné kvalitě pracích prostředků není ani nutné ručníky žehlit. Tlakem a teplotou žehlení dostane vlákno ,teplotní šok´ a ztratí tak svou nadýchanost, které bylo dosaženo při praní,“ upozorňuje Adéla Jiroušová ze společnosti Veba.
Prima pára
Vysoké teploty při praní nejsou většinou potřeba, dezinfikovat lze i pomocí páry, kterou disponují moderní pračky, stačí si to navolit. „Po skončení hlavní prací fáze naběhne parní praní, jež zničí 99 procent bakterií a houbotvorných zárodků párou o teplotě 80 až 85 °C. Současně chrání i narovnává vlákna a přispívá k uchování barevnosti textilií,“ říká Darina Papáčová, produktová specialistka společnosti Whirlpool. Pak lze prát třeba na čtyřicítku, a výsledek bude z pohledu dezinfekce bezvadný.
Také ručníkům svědčí jemné roztřesení, povytažení protilehlých rohů a sušička. Zkušenosti hospodyněk dokazují, že i starší „natvrdlé“ ručníky po vložení do sušičky zjemní, budou opět nadýchané a hebké. Pokud ji nemáte, sušte je volně přehozené, opět občas popotáhněte.
Povlečení jako ze škatulky
Nové povlečení také nejprve vyperte, v tomto případě hlavně z hygienických důvodů. U bavlny a rovněž lnu se díky tomu vysráží na finální rozměr. Než ho dáte do pračky, otočte ho naruby. Hlavně proto, aby nedošlo k odírání barev a dekorů. „Damaškové povlečení, u něhož se vzory vetkávají rovnou při výrobě textilie, nutně obracet nemusíte – vetkané dekory se praním neničí,“ uvádí Adéla Jiroušová. Zapněte knoflíky či zipy, aby nezatrhávaly o látku nebo nepoškodily buben a také proto, aby povlečení nevytvořilo „kapsu“ a nenahromadilo se třeba do jednoho rohu či do něj nespadlo další prádlo (pak se nemusí dobře vyprat).
Žehlit „cejchy“? Jak které
Použijte odpovídající prací prostředky a prací program, pro většinu ložního prádla je vhodná teplota 40 až 60 °C. Kdybyste chtěli vyšší teplotu a měli povlečení s plastovými knoflíky či zipy, tak to nedělejte. Vyšší teploty plastu škodí, obvykle se u nich doporučuje do 60 °C. Opět se hodí přídavný parní program nebo jiná vychytávka, například aktivní kyslík odstraňující bakterie a mikroorganismy, který současně chrání tkaninu (pak lze účinně prát i při nižších teplotách). Povlečení roztřeste, a pokud je povolená sušička, vložte ho do ní. Nebo přehoďte přes šňůru, převrácené naruby, kvůli působení slunce. Zase občas popotáhněte a pozor na přeschnutí. A podle doporučení výrobce ho vyžehlete. Ovšem povlečení s úpravou Easy Care ani žehlit netřeba.
Co žehlíte nejčastěji?