Článek
Bývaly doby, kdy zkrášlování obličeje věnovali čas i pánové. Černou tužkou orámovali oči, na tváře nanesli zdravíčko a nezanedbávali ani své rty. Postupem času se podobné praktiky staly doménou spíše opačného pohlaví. Čeká nás změna?
Make–up pro muže je zpět
Zatímco některé ženy dneška glorifikují přirozenost a na sociální sítě přidávají snímky bez úprav, objevují se muži, kteří se s čistým svědomím svěří do péče profesionálních vizážistek nebo si jejich um dokonce osvojí. Lavinu rozporuplných reakcí spustil loni David Beckham (45), jehož tvář zdobila titulní stranu lednového vydání magazínu Love. Bývalý fotbalový záložník v tyrkysových očních stínech překvapil i nejvěrnější fanoušky. To jiní pánové v čele s internetovou hvězdou jménem Jeffree Star (34) si na líčení postavili rovnou celou kariéru. Nutno uznat, že srovnatelných dovedností dosahuje jen málokterá make–up artistka.
Luxusní kosmetika
Bourání zažitých stereotypů samozřejmě vítají i kosmetické firmy. Vždyť se jim rapidně rozrostla cílová skupina! Značky typu Tom Ford, Fenty Beauty či Chanel cílí tedy kromě zákaznic také na zákazníky. Nabídka obsahuje speciální řadu dekorativky pro muže, s jejíž pomocí si mohou vylepšit vizáž během pár chvil. Nejčastěji v ní naleznou podkladovou bázi, krycí make–up, korektor, pudr či tužku na obočí, a to hned v několika barevných odstínech. Budou mít tyto produkty čestné místo na poličce v koupelně i českých gentlemanů? To je zatím ve hvězdách. Faktem ale je, že součástí každodenní pánské rutiny byla kdysi ještě zajímavější líčidla.
Extravagance 20. století
Pokud si myslíte, že se muži s make–upem zabydleli až v tolerantní společnosti nového tisíciletí, jste na omylu. Bez namalovaných tváří by legendární skupina Kiss zapadla v davu a Ozzy Osbourne (71) přišel o svůj šílený výraz. To černé oční linky mu pomohly dotvářet image prince temnoty. Velmi vřelý vztah měl k líčícím pomůckám také David Bowie (✝69), který se nebál vyzkoušet všechny dostupné možnosti na trhu. A zpěvák s řasenkou, tvářenkou i perleťovou rtěnkou si našel takovou fanouškovskou základnu, za kterou by se nemusel stydět ani Harry Potter. Showbyznys je plný nadšených uživatelů dekorativní kosmetiky, pojďte se s námi ale podívat do dob mnohem vzdálenějších.
Líčení očí jako ochrana
Ve starověkém Egyptě bylo líčení u mužů běžným zvykem. Než odešli do práce, strávili pěknou chvíli tím, aby se dali do pucu. Černou barvu získali z galenitu a tím pak olemovali celé oči. Nezapomněli ani na protáhlou linku, která jim dodala kočičí tvar. Nejčastěji používali zelené oční stíny, jimiž vzdávali poctu bohům – věřili totiž, že právě díky tomu ochrání své tělo od nemocí i zla. Červený pigment nanášeli na tváře, pudrem zesvětlovali pleť a pomocí drcených karmínových brouků zvýrazňovali rty. Make-up byl výsadou bohatých, chudá vrstva se musela spokojit nanejvýš s pečující kosmetikou, která chránila pleť od rozžhavených slunečních paprsků.