Článek
Základem prostřeného stolu je pořádný ubrus. Klasický bílý od rohu k rohu může působit trošku staromódně, o jeho praktičnosti nemluvě. Proto se čím dál častěji hlásí o slovo běhoun, tedy užší kus látky vedoucí podélně středem stolu. Jeho barva a vzor krásně vyniknou i při plném obsazení, kdy jsou talíře prostřené u všech míst k sezení.
Chcete si pořídit běhoun v originálním duchu? Vyrobte si ho! Jako základ použijte buď nějaký starší kousek, který už barevně neladí se zbytkem interiéru, nebo kupte levně nový. Můžete ho samozřejmě získat i nastříháním starého damaškového ubrusu po babičce, to však vyžaduje kvalitní obšití ze všech stran.
Barvení základu
K prvnímu kroku budete potřebovat práškovou barvu na textil. Některé jsou určeny především k použití v pračce, jiné stačí zastudena rozmíchat v kyblíku. Důležité je koupit správný odstín a ujistit se, že balení odpovídá váze vašeho ubrusu. Budete-li barvit nový, například lněný ubrus, nejprve ho vyperte – z výroby bude nejspíš opatřen nějakou apreturou, která by při barvení dělala fleky. Nabarvený a usušený základ pro běhoun připravte na další krok pečlivým vyžehlením.
Vzpomínka z dětství
Razítka všeho druhu se dají nejlépe vykrojit z brambory. To asi každý ví, vždyť je to oblíbená aktivita ve výtvarné výchově už od školky. Výbornou vychytávkou pro získání přesného tvaru je použití vykrajovátek na cukroví.
Do řezné plochy rozpůlené brambory vtlačte vykrajovátko (zajede dovnitř jako do másla), vytáhněte ho a nožem obkružte obvod brambory zhruba o půl centimetru níže, než je řezná plocha. Pomalu zajíždějte až k vykrojenému tvaru, než se vyloupne hotové razítko.
Hustější barvy k razítkování
Než se dostanete do poslední, zábavné a trochu umělecké části, je třeba si připravit nezbytného pomocníka – aby si ornamenty zachovaly při razítkování hladké okraje, budete potřebovat přiměřeně hustou barvu. Nejsnadnější cesta vede přes klasické akrylové barvy, které se prodávají ve výtvarných potřebách jednotlivě v tubách (není tak třeba kvůli jednomu odstínu kupovat celou sadu). Na textilním základu dobře drží, rychle zasychají a nemusejí se ředit.
Na trhu jsou i speciální barvy na textil, které koupíte v kutilských obchodech. Chystáte-li se dát běhounu trochu slavnostnější ráz, můžete do základní barvy přimíchat i metalický odstín stříbrné nebo zlaté. Ornamenty budou mít jemně blyštivý nádech, ale nebude to vypadat lacině.
Jde se tisknout
Obarvený pruh látky musí být důkladně vyžehlený, aby měl co nejhladší povrch. Razítkovat můžete buď po okrajích běhounu, nebo – jako my – uprostřed. K vycentrování poslouží křída – tou si naznačte střed a kolem něj pak střídavě pokládejte razítka. Barvu vytlačte z tuby na nějakou podložku, nám se osvědčil papírový talíř na grilování.
Nesnažte se o dokonalost! Podle toho, jak moc razítko v barvě „vymácháte“, budou některé zvonečky výrazné více a jiné méně. Dodá to vzoru na plasticitě. Netoužíte přece po unifikované velkovýrobě.
A můžete prostírat
Razítkovaný vzor nechte uschnout. Akrylové barvy moc času nepotřebují, některé speciální barvy na textil vyžadují zažehlení z rubové strany (vždy je to uvedeno v návodu na obale). Metalické odstíny bývají háklivější na údržbu, ale kvalitní barva by měla udržet třpytky na svém místě i po několikerém šetrném vyprání.
Běhoun perte na nižší teplotu a raději v režimu jemného prádla. Případné fleky od jídla se určitě nesnažte odstranit vyvářkou ani pomocí přípravků na skvrny na bázi bělidla. Dejte přednost osvědčeným domácím pomocníkům, jako je citron a soda. Žehlení doporučujeme po rubové straně.
Zalíbil se vám „modrotisk“? Pořídíte si nějaký do bytu?