Článek
Při listování katalogy koupelnového vybavení se zdá být záchod v koupelně běžným standardem, alespoň podle fotografií. Jenže pěkná fotka ještě nic neříká o tom, zda WC v koupelně představuje lepší řešení, než kdyby bylo v samostatné místnosti.
Co říká norma
Jedna věc jsou vaše představy, druhá pak nařízení, které je třeba dodržovat. „Umístění WC v bytové jednotce upravuje norma ČSN 73 4301 Obytné budovy – 2004 vč. změn Z1, Z2, Z3 – a vyhláška 268/2009 o technických požadavcích na stavby,“ říká Zdeněk Žabička, autorizovaný inženýr a zakládající člen České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
V normě se mimo jiné uvádí, že jediná záchodová mísa v bytě může být umístěna v koupelně jen v bytě s 1 až 2 obyvateli nebo 1 až 2 obytnými místnostmi. Pozor na to, že i kuchyň větší než 12 m2 se rovněž považuje za obytnou místnost.
Záchod spojený s koupelnou tedy může být jen v malých bytech. Anebo pak v bytech (rodinných domech), kde jsou klozety dva a jeden z nich je v samostatné místnosti.
Výhody WC v koupelně
Pokud z pohledu nařízení či stavebních dispozic nic nebrání umístění WC v koupelně, můžete pokračovat ve svých úvahách dále. „Mít k dispozici toaletu rovnou v koupelně je komfortnější; nemusíte během ranní či večerní hygieny přecházet z místnosti do místnosti. Anebo když se chystáte na koupel a potřebujete použít toaletu, netřeba se znovu oblékat, abyste mohli vyjít na chodbu,“ říká designérka Martina Šimková z Cadface.
A doplňuje, že toto řešení bude vhodné v případech, kdy se v bytě či domě nachází ještě další samostatná toaleta. To ostatně představuje trend i při stávající výstavbě bytů. Při rekonstrukcích starších bytů zase někteří uživatelé ocení, když spojením dvou místností získají byť i pár centimetrů navíc.
Jak si stojí samostatné WC
Výhody toalety v samostatné místnosti jsou zřejmé a nic je nemůže překonat. Máte tu potřebné soukromí a neblokujete koupelnu pro ostatní členy rodiny. „Mnohým lidem je také jednoduše nepříjemné dívat se v koupelně na toaletu. Při návrhu dispozic je právě tento pocit jedním z hlavních argumentů proti spojování obou místností,“ připomíná Martina Šimková.
A co bakterie
„Propojení koupelny a záchodu je nevhodné především z hlediska hygienického, protože střevní bakterie, které se vyskytují kolem záchodové mísy, mají poměrně velký dosah. V případě jakéhokoli infekčního onemocnění je tak nezbytně nutné, aby v místnosti se záchodem nebyly ručníky na obličej nebo zubní kartáčky, jinak se nákaza volně šíří i na další členy domácnosti,“ vysvětluje Radomír Ambrož ze společnosti Sanela.
U samostatného záchodu je dnes běžné, že se kromě mísy vybavuje také umyvadlem nebo malým umývátkem. Eliminovat bakterie na minimum pomůžou bezdotykové baterie.
Řeší se odvětrávání
Každá koupelna s WC, ale i samostatný záchod, se musí větrat. „A i kdyby tyto místnosti měly okna, je optimální vybavit je nucenou ventilací – ventilátorem, který odvádí znečištěný vzduch do exteriéru. Odvětrávání pachů umístěte co nejblíže ke zdroji. Z tohoto pohledu se jeví nejefektivnější splachovací systém vybavený odsáváním pachu přímo z mísy,“ doporučuje Martina Šimková.
Každá rodina má své zvyklosti. Některá je hodně otevřená změnám, jiná méně.
Kterému řešení jste dali přednost vy?