Článek
Věděli jste, že vlhčený toaletní papír by se neměl splachovat, protože se ve vodě nerozloží a ucpává kanalizaci, což vyjde podobně, jako kdybyste do záchodu hodili zubní nit, náplast, vložku, tampon nebo kondom? Jaké další věci možná na toaletě děláte, i když by se to nemělo?
1. Vysedáváte
Doktor David Frej je zastáncem kréda „záchod není žádná čítárna“. Trávicí potíže mnoha lidí (a jedná se hlavně o zácpu) jsou totiž vyvolány právě dlouhým vysedáváním na toaletě, jejíž konstrukce navíc našim střevům nesvědčí.
„Doporučil bych, aby západní civilizace začala vážně uvažovat o návratu k některým praktikám, které v tomto směru používali naši předkové,“ říká doktor Frej. „Mám na mysli defekaci v podřepu, protože v této poloze vyžaduje výrazně menší úsilí než vsedě.“ Řešení je ale překvapivě jednoduché. Pořiďte si pod nohy stoličku, a docílíte podobného efektu, jako když dřepíte.
2. Moc tlačíte
Přílišné tlačení při vylučování stolice zvyšuje tlak na žíly v dolní části konečníku, což může vést k jejich nafouknutí či vyboulení a vzniku hemoroidů projevujících se krvácením, svěděním nebo štípáním. K jejich léčbě pak budete potřebovat různé volně prodejné krémy nebo masti, pokud se ale obtíže po týdnu nezlepší, měli byste navštívit lékaře.
3. Nedíváte se, co z vás vyšlo
Podoba stolice vypovídá o tom, co se v těle děje. Pro její sledování je vhodná toaleta s vodorovným spodkem. „Ostatní typy, kde stolice padá do vody, jsou instalovány hlavně pro nižší čichové efekty, ale právě pro sledování výskytu krve či hlenu jsou nevhodné,“ říká profesorka Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství na LF MU v Brně.
Změny ve vyprazdňovacích návycích by se ale sledovat měly a pokud vás něco zneklidní, je na místě oslovit lékaře. „Změna charakteru či rytmu vyprazdňování stolice může být jedním z prvních známek závažné choroby – zánětu střeva nebo nádoru,“ vysvětluje lékařka.
4. Ignorujete zapáchající moč
Pach moči mohou ovlivnit potraviny, jako třeba chřest, dehydratace nebo infekce močových cest či měchýře, dále onemocnění jater nebo špatně kontrolovaná cukrovka. Moč by měla být světle žlutá, čirá a bez zápachu. Pokud páchne nasládle po jablcích, nebo po acetonu (cukrovka), nebo čpavě a k tomu je tmavá či zakalená (dehydratace, zánět), může být něco špatně. Sledujte změny a pokud trvají déle než týden, poraďte se s lékařem.
5. Utíráte se agresivně
Nadměrné drhnutí konečníku toaletním papírem může pokožku mezi půlkami podráždit a způsobit svědění. „Různě parfémované toaletní papíry a vlhčené ubrousky mohou také zvýšit riziko vzniku či zhoršení alergií,“ říká profesorka Matějovská Kubešová. Očista musí být prováděna ohleduplně. Stačí jemně otřít toaletním papírem a domýt ve sprše nebo v bidetu vlažnou vodou a mýdlem.
6. Mícháte bělidlo s jinými přípravky
Chlorové bělidlo byste rozhodně neměli kombinovat s jinými čisticími prostředky. Ve spojení s amoniakem (který se nachází i v moči) spouští produkci toxických plynů chloraminů způsobujících kašel, sípání, nevolnost nebo slzení; v kombinaci s kyselinou (třeba v octu) uvolňuje jedovatý plynný chlór, který působí pálení očí a potíže s dýcháním. Chlorové bělidlo tedy zásadně s ničím dalším nemíchejte.
7. Při splachování nesklápíte víko
Pozor, během splachování mohou částice z mísy putovat až do vzdálenosti 180 centimetrů! Choroboplodné zárodky se tak snadno dostanou do okolí toalety a ulpí na předmětech nacházejících se v jejím dosahu. Proto byste měli před spláchnutím vždy sklopit víko.