Článek
Kašel a rýma vás obvykle k lékaři nedožene, máte pocit, že si vystačíte s běžně dostupnými léky bez předpisu. Jenže dušnost a bolest na hrudi už značí, že si infekce sedla i do dolních cest dýchacích. Co platí na těžkost na plicích a chrčící průdušky?
Čaje usnadní vykašlávání
Léčba bylinkami přináší úlevu i při zánětu dolních cest dýchacích, který často doprovází vlhký kašel, tedy takový, při kterým vykašláváte hlen. Sáhněte po těch, které zklidní podrážděné sliznice a zmírňují otok. To zároveň usnadní odkašlávání. Oteklé a podrážděné sliznice zhojí nať komnice, kořen kozlíku nebo nať tymiánu. Vykašlávání usnadňuje nať dobromysli, plody anýzu, list jitrocele, kořen lékořice nebo kořen prvosenky. Před spaním naopak oceníte bylinky, které kašel tlumí, mezi ně patří například kořen proskurníku.
Lžičku sušené byliny nebo sáček s hotovou průduškovou směsí přelijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte pět minut v zakryté nádobě louhovat. Pijte až třikrát denně, čaje se hodí i ke kloktání.
Tinktury zničí zánět
Mnohé bylinky pomohou posílit imunitní systém, což v boji s virózami i bakteriálními infekcemi potřebujete. „K vnitřnímu užití se hodí především tinktury, pomáhají v boji proti nepřátelským virům, ale například i plísním. Virovou zátěž lze řešit tinkturou z kořene eleuterokoku nebo z pupenů vrby. Pro urychlení likvidace bakterií může pomoci tinktura z lichořeřišnice nebo česneku,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.
Na dýchací cesty pomáhá také černý bez. Zahleněné průdušky čistí čaj z květu, pupeny pomáhají likvidovat viry a bakterie.
Dýchací cesty jsou navíc infekcí podrážděné a přecitlivělé, bylinky je pomohou zahojit. „Pozitivní účinky na regeneraci sliznic mají pýr, lopuch nebo houba penízovka,“ radí bylinkářka. Připravit si můžete také šípkový výluh bohatý na vitamin C, cibulovou šťávu nebo slivovici s medem.
Vitaminy na talíři posílí imunitu
Pomocníky proti nemocem i bolavým průduškám najdete i ve spíži. Zdravou svačinkou mohou být grapefruity nebo grepová šťáva. Grep je totiž protizánětlivý, posiluje imunitu, dodá vám vitamin C, čistí ústa a horní i dolní dýchací cesty. „Koupit můžete i extrakt ze semen grepu, ten působí proti stovkám kmenů virů a bakterií. Navíc obsahuje bioflavonoidy, které posilují imunitu a čistí organismus,“ doplňuje bylinkářka.
Při problémech s průduškami i rýmou pomohou také houby, ať už domácí žampiony, hlíva, nebo japonské houby shiitake. I jejich výtažky seženete ve formě tinktur, cenné látky vám ale dodají i na talíři. Připravte si hřejivou polévku, salát nebo je přidejte opečené k masu.
Obklad uleví
Uvolnit průdušky můžete i zvenku pomocí různých mastí, obkladů a zábalů. Zkuste smíchat půl vaničky tvarohu s nastrouhaným křenem, stačí jedna lžíce. Směs pak natřete na deset minut na hrudník, krásně prohřeje. Můžete také přikládat obklady, žínku namočte například do odvaru z květu heřmánku nebo šalvěje a nechte působit, dokud látka nevychladne. Klidně několikrát zopakujte. Úlevný může být Priessnitzův zábal, aplikujte ho nejen na krk, ale i na hrudník a záda. Zkuste také nahřívací polštářky z třešňových pecek nebo pohanky.
Dlouhotrvající potíže nepodceňujte
Dlouhodobé dýchací potíže patří do rukou lékaře. Viróza většinou do týdne či dvou odezní, pokud u vás potíže přetrvávají, mohlo by jít o astma, alergii, chronickou obstrukční plicní nemoc či systémové onemocnění plic. Obezřetnost je na místě také tehdy, pokud jste prodělali covid-19 a přetrvává u vás dušnost a dráždivý kašel. „V nepříznivých případech může Infekce SARS-CoV-2 vyústit v zápal plic, syndrom akutní dechové tísně či poškození buněčného pletiva plic, které je způsobeno nepřiměřenou reakcí imunitního systému na virovou infekci. Závažnou komplikací může být i plicní embolie spojená s vysokým rizikem úmrtí,“ popisuje MUDr. Eva Fridrichovská z plicní ambulance SYNLAB. Jak léčit covid doma a kdy je potřeba hospitalizace čtěte podrobněji zde.