Článek
Předtím než se drahocenné přísady ujmou odborníci nejvoňavějšího řemesla, byste ambru šedou cítit nechtěli. A už vůbec ne na sobě. V čerstvé podobě totiž extrémně zapáchá. Teprve po dlouhém zrání jsou za ni obchodníci ochotni zaplatit zlatem. A poptávka? Rok od roku stoupá.
Vzniká v těle velryby
Ambra šedá je voskovitá substance, která vzniká v trávicím traktu vorvaně. Ozubený kytovec váží v průměru 50 tun a denně spořádá potravu rovnající se třem procentům jeho hmotnosti. Protože do svého jídelníčku řadí kromě olihní a chobotnic také krakatice i různé druhy korýšů, je od přírody vybaven ochranným mechanismem.
Uvnitř těla velryby se vytvoří jakýsi sliz, který obalí tvrdé a ostré schránky zkonzumovaných živočichů, a vnitřní orgány vorvaně zůstanou neporušené. Vzniklá hmota žaludek mořského obra ovšem dráždí, a tak musí po nějaké době z těla ven. Než si vyvrhnuté ambry všimne člověk, nadnášejí ji vlny oceánu.
Specifická vůně
„Vorvaňům není pro potřeby parfémářského průmyslu nijak ubližováno, ambra se sbírá. Naleziště se dají ovlivnit tím, že jsou velryby přikrmovány na předem vytipovaném místě. Sběrači si svá naleziště tedy dokážou cíleně korigovat,“ říká Ivana Rudičová, zakladatelka a majitelka první české niche parfumerie Kosmetické delikatesy Madeleine.
Vzácná surovina však musí ještě několik let schnout. Až poté ji odborníci rozemelou na prášek a následnou destilací promění v tekutinu. „Ambra je ceněná také pro své fixační schopnosti, dodá vůni hloubku. V parfému ji však každý nesnese, a někomu z ní může být dokonce fyzicky špatně. Je velmi živočišná a má velkou sílu. Ale záleží samozřejmě na ostatních ingrediencích, s nimiž se kombinuje,“ vysvětluje Ivana Rudičová.
Umělá náhražka
Ne vždy se ale setkáte s pravou ambrou z vorvaně. „V parfémářství ji lze nahradit syntetickou látkou ambroxid, nejčastěji s názvem Ambroxan. Získává se ze šalvěje muškátové či z borovice. Nikdy však nedocílíte úplně stejného efektu. Šedá ambra dodá parfému specifickou vůni. Žádná syntetika ji nenapodobí dokonale,“ objasňuje Lucie Levenson, zakladatelka a majitelka parfumerie Vavavoom a dodává: „Kvalita ambry šedé se určuje podle stáří. Musí být unášena na povrchu oceánu třeba deset dvacet let, aby dosáhla dobré kvality. Často pak ještě zraje na pláži, kde nabírá mineralitu okolního písku a kamenů. Zráním mění barvu. Méně kvalitní je tmavá, hodně kvalitní je světle šedá a nejkvalitnější má téměř bílou barvu. Z hlediska vůně je nejzajímavější právě ambra šedá.“
Mějte oči na stopkách
Právě na pláži ji pak mohou objevit náhodní kolemjdoucí, kteří se během pár chvil promění v opravdové milionáře. Za necelý kilogram nevábně vonící hroudy připomínající obyčejný kámen inkasují klidně milion korun. Pokud vás tedy ještě čeká dovolená, nezapomeňte být ve střehu – především u pobřeží Irska, Velké Británie nebo Thajska.