Článek
Postup
01.
Fazole zalijte dostatečným množstvím vody (hodně jí vsáknou do sebe) a nechte je přes noc nabobtnat. Pokud budete mít možnost, vodu jim jednou až dvakrát vyměňte.
02.
Druhý den fazole slijte, propláchněte, zalijte čistou vodou a uvařte doměkka, podle velikosti fazolí to trvá asi 20–30 minut. V případě, že použijete sterilované fazole v plechovce, máčení a vaření fazolí odpadá. Scezené fazole pouze na závěr přidáte do jídla.
03.
Uzené maso pokrájejte na kostičky. Brambory oškrábejte a nakrájejte na kostky velikosti sousta, stejně tak připravte mrkev a pórek. Máte-li po ruce, přidejte i kousek kořenové petržele, celeru nebo růžičkovou kapustu.
04.
V hrnci rozehřejte kousek másla, vložte maso a lehce jej opečte. Přidejte zeleninu a nechte vše asi 3 minuty opéct, podle potřeby přidejte trochu másla. Pak zaprašte hladkou moukou a nechte ji jemně zpěnit.
05.
Nakonec vše zalijte asi 750 ml vody nebo masového vývaru a pořádně promíchejte. Vhoďte snítku tymiánu, špetku muškátového květu, bobkové listy a rozmáčknuté stroužky česneku. Osolte a opepřete a přiveďte k varu. Pozvolna vařte asi 15 minut, dokud není zelenina měkká.
06.
Nakonec vmíchejte uvařené (nebo propláchnuté sterilované) fazole a nechte prohřát. Můžete podávat.
Toto jídlo je někde na pomezí polévky a hlavního chodu a přesně taková jídla si zaslouží vaši pozornost, protože ušetří nádobí, zasytí a jsou skvělá i na ohřátí do krabičky. Podobně je na tom třeba tohle hovězí ragú se žampiony nebo dušené vepřové s pórkem a ciderem. A jestli chcete nějakou podzimní klasiku, uvařte si kulajdu!