Článek
Principy wabi sabi mají své kořeny ve filozofii zenového buddhismu a v Japonsku se poprvé objevily společně s čajovými obřady během 15. století. Obyčejný lid a mnichy pobuřovalo, když si bohatí vychutnávali čaj z draze zdobených šálků, proto na protest začali používat obyčejnou keramiku. Chtěli tím dát najevo, že krása je v jednoduchosti.
V průběhu následujícího století pronikaly i do dalších oblastí japonské kultury a projevovaly se například v kaligrafii, zahradní architektuře nebo v keramice. Na západ se rozšířily v průběhu 19. století a postupem času si našly cestu i do interiérového designu. Jak takový wabi sabi domov vypadá a co by v něm nemělo chybět?
Co je wabi sabi
Ve světě, kde si značky i produkty zakládají na dokonalosti, zdůrazňuje filozofie wabi sabi přirozenost a užívání si života se vším, co nabízí. Slovo „wabi“ se v dnešní době překládá jako „jednoduchý, skromný, pokorný a v souladu s přírodou“. „Sabi“ pak v doslovném překladu znamená „květ času“. Pro wabi sabi je tak klíčová především jednoduchost, rovnováha a ocenění stárnutí jakožto nezbytné a krásné součásti života.
Wabi sabi v interiéru
Na stejné hodnoty sází i interiér ve stylu wabi sabi. Jeho cílem není předvést luxusní věci a oslnit případné hosty, ale vyvolat v jeho obyvatelích klid, harmonii a pohodu. Každý by si totiž měl ve svém domově především odpočinout, přijít na jiné myšlenky a nabrat energii. A toho lze docílit oproštěním se od všech trendů a nasloucháním svému srdci. Interiér wabi sabi proto nemá žádná konkrétní pravidla, přesto existují obecná doporučení, která vás mohou trochu navést a inspirovat.
Důraz na přírodní materiály
Jedním z hlavních znaků je využití přírodních materiálů. Ty vytváří hřejivou atmosféru, zútulňují interiér, přibližují jeho majitele i hosty k přírodě a působí na ně uklidňujícím dojmem. Navíc prý podporují pokoru a skromnost.
Vsaďte na dřevěné podlahy, nic nezkazíte ani jejich dobrou imitací. Nepodceňte kvalitu nábytku a dekorací, které by měly odolat častému používání. Spoustu pěkných kousků seženete v bazarech, na internetu nebo facebookových skupinách.
Škrábance na nábytku jako přednost
Nemusíte ani zakrývat nedokonalosti, jež na nich mohl zanechat zub času. Drobné rýhy, poškrábaný lak, léty vzniklá patina či skvrny od hrnků s horkým nápojem jsou žádoucí. Vypráví příběh svých majitelů a starší věci mají atmosféru.
Stárnutí je přirozený proces a ukrývají se za ním vzpomínky a zážitky. Snaha ho jakkoliv opravit nebo zpomalit je tak marným bojem proti přirozenosti věcí a přináší více škody než užitku. Kromě toho použití starších věcí pomáhá šetřit životní prostředí i vaši peněženku.
Barvy, které uklidňují
Při výběru barev se držte při zemi. Vhodné jsou přírodní odstíny, především ty matné a jemné. Výborně poslouží třeba zemité barvy jako cihlová, písková a olivová, sytější tóny šedé, modré a zelené či tlumené pastelové.
Osvětlení by mělo být co nejvíce přirozené. Pokud používáte to umělé, vybírejte žárovky v teplých nažloutlých barvách a čas od času si doma pro zútulnění atmosféry zapalte svíčku.
Pryč s dokonalostí a pravidelnými tvary
Věci a nábytek vyvažte tak, aby to lahodilo vašemu oku, nikoli oku kamarádky. Vy tady žijete. Nebojte se k dřevěnému nábytku přidat kov nebo sklo, šikovně zkombinovat mat s leskem a hladké povrchy s hrubšími, například cihlou či kamenem. Naprasklé zrcadlo či kabely od svítidel vystavte hrdě na odiv.
Přidejte do života i trošku asymetrie. Takže až příště budete věšet obrazy, odložte metr a zavěste je na stěnu podle vlastní chuti. A přestaňte se stresovat s tím, že dekorační polštáře, hrnky či knihy nejsou dokonale poskládané.