Hlavní obsah

Kdy zasít osení na Velikonoce. Jak o něj pečovat, aby bylo krásně husté a zelené

Foto: Chernyshkova Natalia, Shutterstock.com

Foto: Chernyshkova Natalia, Shutterstock.com

K Velikonocům nesporně patří živá dekorace v podobě krásně zeleného a na pohled šťavnatého osení. Můžete ho koupit, ale máte stále ještě čas si vypěstovat vlastní.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Říká se mu poeticky také obilíčko nebo oseníčko a je jedním ze symbolů velikonočních svátků. Zelené osení připomíná probouzející se přírodu a chystali si ho již naši předci v pohanských dobách. Vy můžete na tuto tradici navázat, vlastnoručně si ho vypěstovat a pak i nazdobit.

Jak vypěstovat zelené osení

Zelené osení si na Velikonoce zvládne vypěstovat každý, i člověk s minimálními zahradnickými zkušenostmi:

  • Budete potřebovat jen misku, květináč, truhlík nebo jinou nádobu, z níž má osení vyrůstat. Měla by být alespoň 10 cm hluboká.
  • Zásadní je si sehnat zrna pšenice nebo ječmene. Na venkově vám možná pomohou sousedi, co mají slepice, ve městě se zelené osení, ale i zrní na jeho vypěstování prodává často v zahradnictví i květinářství.
  • Zrní se dá vysadit do zeminy, kterou jste vzali na záhonku, můžete použít kompost, nebo běžný substrát ze zahradnictví, který vám zbyl po přesazování pokojovek.
  • Do zvolené nádoby je zapotřebí dát asi 8 centimetrů vysokou vrstvu zeminy - lehce ji zmáčkněte a nasypejte na ni hustě zrníčka obilí a ta zahrňte vrstvičkou zeminy (maximálně do 2 centimetrů), opět lehce stlačte a zvlhčete intenzivním rosením. Proud vody by semínka odplavil nerovnoměrně. Rosení zajistí, že budou mít dost vody, ale nebudou přemokřená a nezačnou hnít.
  • Květináč s vysetým osením umístěte na teplé místo s dostatkem světla. Během pár dní vyklíčí a začne růst.

Právě teplo a světlo jsou nástroje, kterými můžete korigovat rychlost růstu - kdyby byl příliš rychlý, přendejte květináč na chladnější místo. Pokud by se vám zdálo, že to naopak do Velikonoc nestihne, dopřejte mu ještě víc světla a tepla.

Osení na poslední chvíli?

Trochu jste „zaspali“ a zapomněli osení vysít včas? Pak máte možnost nápravy:

Osení namočte tak na den do teplé vody, kde nabobtná a pak by mělo rychleji klíčit a růst. Můžete ho také po vysetí i s květináčem postavit na topení, tedy pokud není rozpálené příliš - jen tak, aby urychlilo růst. Tak byste měli nahnat pár dní skluzu.

Foto: iva, Shutterstock.com

Zrníčka dejte hustě vedle sebe, aby pak osení vypadalo dobře.Foto: iva, Shutterstock.com

Kdy osení vysadit?

Nejdůležitější ze všeho je načasování! Jistě nechcete, aby obilíčko bylo na Velikonoce příliš krátké nebo zbytečně dlouhé. Ideální je vysévat pšenici nebo ječmen zhruba deset až čtrnáct dní před svátky. O tom, jak rychle osení bude růst, rozhodne několik věcí, zejména teplo a světlo.

Pár triků pro svěží osení

Aby bylo osení hezké a husté, potřebuje rovnoměrné světlo a přiměřené teplo. Můžete mu také simulovat venkovní podmínky a na noc ho přenášet na chladnější stanoviště a ráno zas vracet na teplejší.

Foto: rng, Shutterstock.com

Když osení vysejete 10 až 14 dní před Velikonocemi, bude spolu s vajíčky krásnou dekorací. Foto: rng, Shutterstock.com

Rada pro opravdové opozdilce

Pokud jste opravdu zaspali, do jarních svátků zbývá pár dnů a zelené osení vám už nevyroste, zkuste si místo něho nechat naklíčit řeřichu. I ta udělá parádu. Do mističky vložte trochu substrátu nebo jen obyčejnou vatu, přidejte semínka, navlhčete je a udržujte je vlhká.

Už druhý den uvidíte zárodky klíčků a za další čtyři dny už bude řeřicha vzešlá. Sice je o dost drobnější než osení, ale aspoň se můžete radovat, že na stole máte „něco zeleného“, co jste sami vypěstovali. Moc hezky pak vypadá řeřicha naklíčená v rozpůlených vaječných skořápkách. Řeřicha se navíc hodí třeba i do pomazánky.

Do osení zápichy i vajíčka

Osení si dozdobte podle svého. Minimalistickou verzí je ponechat ho samotné na stole, ale většinou se do něj dávají zápichy nebo větvičky kočiček či zlatého deště (ale pozor, je jedovatý). Lze do něj naaranžovat i barvená vajíčka nebo figurky zajíčků.

Velikonoce

Velikonoce jsou svátkem jara (pro ateisty) a zmrtvýchvstání Ježíše Krista (pro křesťany). Letos vychází Velký pátek na 18. dubna, Velikonoční pondělí na 21. dubna.

K tradicím Velikonoc patří barvení vajíček, pečení mazanceberánka, někdo si na Zelený čtvrtek připraví i jidáše. Křesťané si během pašijového týdne připomínají poslední dny života mesiáše a jeho vzkříšení.

Velikonoční pondělí pak patří na většině míst v Česku koledování a pomlázce. Víte, jaké jsou nejlepší recepty z vařených vajec?

Načítám