Článek
Je to jen papír, ten na vztahu ani na vás samotných nic nemění. Jste dospělí lidé, váš charakter, povahové rysy a osobnost jako takovou přece nemůže manželství nijak změnit. Tohle si myslí skoro každý, jenže vědci tvrdí, že tak jednoznačné to není. Manželství má na lidi velký vliv a mění je. Fyzicky, ale především psychicky.
Tohle čeká vaše tělo
Většina studií potvrzuje, že manželství (tedy to fungující) má v obecném měřítku velmi pozitivní vliv na zdraví. Lidé žijící ve spokojeném svazku jsou mnohem méně vystaveni stresu, lépe spí, hrozí jim menší riziko kardiovaskulárních onemocnění, a proto se prý dožívají vyššího věku.
Ale minimálně jeden negativní dopad na fyzickou stránku manželství má. Tloustne se v něm! Podle studie, kterou zveřejnil loni magazín USA Today, během prvních pěti let manželství přiberou ženy průměrně skoro jedenáct, a muži dokonce více než třináct kilogramů. Ptáte se proč? Zaprvé, jakmile se lidé vezmou, podvědomě zleniví, už nemají tak silnou potřebu se o sebe starat, snažit se být přitažliví. Své jisté mají takříkajíc doma, tak co už.
Zadruhé – v manželství lidé prostě víc jedí. V běžných pracovních dnech je totiž večeře leckdy jediný čas, který mohou partneři skutečně strávit spolu, proto se ho snaží si co nejvíc užít. Vyvářejí si, dopřávají si i několik chodů, dělají si vzájemně radost v podobě čokolád a bonbonů, které si dávají...
A zatřetí, v manželství se lidé obecně méně hýbou. Mnohem více času tráví doma, už toho tolik nenachodí, už nemají takové nutkání někam vyrážet za dobrodružstvím a sbírat společné zážitky, stačí jim prostě jen být spolu.
Takhle se změní vaše já
Nedávný výzkum psychologa Justina Lavnera a jeho kolegů z Georgijské univerzity zjišťoval, co udělá manželství s osobností. Do výzkumu se zapojilo 169 heterosexuálních novomanželů, kteří třikrát po sobě vyplnili stejný dotazník týkající se jejich osobnostních a povahových rysů – nejdřív po šesti měsících od svatby, pak po roce a nakonec po roce a půl od svatby. Vědci se zaměřili na pět základních vlastností, které podle nejrozšířenější teorie tvoří lidskou osobnost:
1. Otevřenost
Míra této vlastnosti říká, jestli jste otevřeni novým zkušenostem a zážitkům, jak moc rádi se vrháte do nových věcí, nebo zda ve vás novinky naopak vyvolávají obavy a nejistotu a dobře se cítíte spíš ve známém prostředí.
Podle Justina Lavnera a jeho týmu otevřenost po roce a půl manželství poklesla u žen i mužů zhruba stejně. Obě pohlaví hlásila menší zájem o jakékoli změny či nové věci. Vědci se domnívají, že je to nejspíš reakce na manželskou rutinu, kterou oba partneři přijali za svou a jsou v ní spokojení. Partner, zázemí a vzájemná láska jim jednoduše stačí.
2. Svědomitost
Tato část osobnosti jasně říká, zda jste, či nejste spolehliví. Jestli chodíte včas, dodržujete termíny, plníte sliby, máte v životě pořádek (psychický i fyzický), nebo jste spíš větroplaši, kteří neustále něco nestíhají a žijí v chaosu.
Obecně platí, že tato vlastnost bývá u žen (včetně těch svobodných) silnější než u mužů, a tak ji ani manželství nijak neovlivnilo. Pánům však manželství v tomto směru prospívá – podle vědců se stali mnohem svědomitějšími a spolehlivějšími. Teorie je taková, že to zaprvé okoukali od partnerek a zadruhé jim došlo, že jejich nespolehlivost soužití narušuje a dělá zbytečné problémy.
3. Extroverze
Tento bod se týká socializace a styku s ostatními lidmi. Jste-li extroverti, pak milujete společnost, nemáte problém se seznamováním, baví vás to. Opakem jsou introverti, kteří jsou raději sami, neradi se seznamují, ve společnosti jsou tiší a nenápadní.
A jaký vliv má na tento povahový rys manželství? Podle vědců dělá z mužů i žen větší introverty! Manželské páry podle studie omezují sociální styky, snižují počet lidí, s nimiž se setkávají, naopak se začínají obklopovat jen „hrstkou nejvěrnějších“, s nimiž ale pak mají velmi silné a pevné vztahy.
4. Přizpůsobivost
Jak vycházíte s ostatními lidmi? Čím přizpůsobivější jste, tím méně dokážete prosadit sami sebe a své názory, neumíte moc dobře říkat ne a podobně. Naopak pokud přizpůsobiví nejste, děláte si rádi věci po svém, a to leckdy za jakoukoli cenu.
Tady byli vědci poněkud překvapení. Dalo by se čekat, že v manželství přizpůsobivost poroste, protože při řešení každodenních problémů se partneři musejí naučit jeden druhému ustupovat, přizpůsobovat. Jenže je to naopak: ochota přizpůsobovat se v manželství mužům i ženám klesla. Zajímavé je, že u žen je tento pokles mnohem markantnější. Zdá se, že se v manželství naučily mnohem víc prosazovat své názory a potřeby.
5. Neurotismus
Tahle část osobnosti se týká emoční stability. Jestliže jste emočně nestabilní, pak se vám velmi rychle a náhle mění nálada, jste výbušní, až přespříliš temperamentní, máte sklony k hysterii. Opakem jsou lidé vyrovnaní, se stabilní náladou, kterou naruší jen zásadní věci. Žijí poklidný život bez větších emočních výkyvů.
A v tomto směru prospívá manželství mužům i ženám, ale něžnému pohlaví asi výrazně víc. Obecně mají totiž ženy k emoční nestabilitě větší sklony než muži, takže pokrok je u nich znatelnější. S trochou nadsázky by se dalo říct, že manželství dělá z žen klidnější a vyrovnanější stvoření a má pozitivní vliv na jejich psychické a emoční zdraví.
Žijete v manželství? Pozorujete na sobě nějaké změny?