Článek
Chystáte teď na podzim nějakou tu tour po Česku? Jestliže ano, určitě si pečlivě prostudujte to nejlepší, co vám mohou jednotlivé kraje nabídnout.
Jihozápad
Jihočeský a Plzeňský kraj
I když do Česka přijede cizinec, jakmile se řekne Plzeňsko, má jasno – sem se musí podívat za pivem! Kromě pivovaru ale v Plzni stojí za to navštívit i architektonický klenot v podobě interiérů navržených Adolfem Loosem, evropským velikánem první třetiny 20. století.
Milovníci panenské tiché přírody si přijdou na své na Domažlicku, kde se rozkládá chráněná krajinná oblast Český les. K jihočeským přírodním klenotům pak patří samozřejmě Šumava, Blanský les nebo Novohradské hory. Letní nutností při cestě do těchto krajů je Lipno nad Vltavou.
A největší klenoty z hradů a zámků? To jsou jistě Červená Lhota, Hluboká nad Vltavou a hrad Zvíkov. A pak samozřejmě Český Krumlov s přenádherným zámkem a doslova čarokrásnými uličkami historického centra.
Na Šumavě stojí také jedna z nejhezčích rozhleden. Kde stojí ty další?
Severozápad
Karlovarský a Ústecký kraj
Jako z pohádkového fantasy filmu působí národní park České Švýcarsko, možná nejkrásnější přírodní oblast u nás a také jedno z největších lákadel severozápadních Čech. Zde vás čekají dech beroucí skalní vyhlídky i prohlídka ikonického přírodního skalního mostu známého jako Pravčická brána.
Jestli může takové kráse něco aspoň trochu konkurovat, pak je to půvab lázeňského města Karlovy Vary, jehož kolonádu s léčivými prameny si stojí za to projít nejen v době, kdy se zde sjedou davy filmových nadšenců. Kdo má rád historii, pak v této oblasti jistě nemine hrad Loket a památník Terezín.
Střední Čechy
Praha a Středočeský kraj
Pokud do hlavního města moc nejezdíte, je volba procházky vcelku jasná – vydejte se Královskou cestou, která vede od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most až na Pražský hrad. Tudy totiž v minulosti vedla korunovační cesta.
Zavítejte i do dalších pražských parků, jako je například Grébovka a její viniční altán nebo park u zámku Průhonice. Za návštěvu stojí i Botanická zahrada Praha, která přímo sousedí s pražskou zoo. Pokud hledáte méně vytížené lokality Prahy, budete mile překvapeni například prohlídkou barokních prostor bývalé Invalidovny.
Jedno z nejkrásnější měst středních Čech je Kutná Hora, kde uvidíte mnohem víc než jen unikátní Kostnici. Nejvýznamnější z hradů a zámků jsou Karlštejn, Konopiště a Loučeň, kde se nachází největší Labyrintárium v Evropě. Velkým zážitkem je i výlet do vápencových lomů Malá a Velká Amerika (té druhé se říká český Grand Canyon).
Severovýchod
Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj
Hradci Králové se kvůli překrásné architektuře, o kterou se v minulém století zasadili architekti Josef Gočár a Jan Kotěra, přezdívá Salon republiky. Ten byste určitě neměli minout.
Přestože Hradečáci by možná měli jiný názor, do blízkého Liberce, z jehož centra se snadno dostanete na ikonický Ještěd, zamiřte také. Z měst v této oblasti jmenujme také Litomyšl a její nádherný zámek. Z přírodních krás patří mezi ty nejvýznačnější skalní město v Adršpachu a samozřejmě Harrachov v Krkonoších. Ze zámků a hradů ještě zmiňme Sychrov a Bezděz a Hrádek u Nechanic.
Jihovýchod
Kraj Vysočina a Jihomoravský
Vysočina se v porovnání s jižní Moravou může zdát jako chudý příbuzný, ale nenechte se zmást – nachází se zde hned tři místa zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, a to je nejvíc ze všech krajů. Je to pohádkové historické jádro města Telč, židovská čtvrť v Třebíči a Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou se slavnou Santiniho stavbou hvězdicového kostela.
Co se jižní Moravy týká, než vyrazíte za vínem, začněte v Brně, kde kromě Zelného trhu v historické části města a hradu Špilberk musíte vidět ještě slavnou funkcionalistickou Vilu Tugendhat.
Už pár kilometrů od Brna začínají krásné vinné stezky, mezi nejvýznačnější lokality pak patří Mikulov, oblast kolem Lednice a Valtice, kde, aby toho nebylo na jednu oblast málo, se nachází možná nejkrásnější zámek v Česku. Zapomenout ale nemůžeme ani na Moravský kras a legendární propast Macochu.
Střední Morava
Olomoucký a Zlínský kraj
Za návštěvu v tomto případě stojí obě hlavní města – v Olomouci můžete obdivovat historické centrum korunované radnicí s orlojem a velkolepým sloupem Nejsvětější Trojice. Zlín nabízí zoologickou zahradu nebo Baťovo impérium včetně slavné Jednadvacítky, ve své době jedné z nejvyšších staveb Evropy. Když už jsme u Bati, fantastický výlet na kole i na vodě vás čeká také kolem Baťova plavebního kanálu. Kdo má rád hrady a zámky, nechť vyrazí na Bouzov nebo Helfštýn. A jeden tip pro gurmány – Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích vás bude bavit.
Moravskoslezsko
Moravskoslezský kraj
Začneme Ostravou, kde kromě Stodolní ulice, známé pro svůj rušný kulturní noční život, stojí za návštěvu i zmodernizovaný komplex bývalých Vítkovických železáren nebo kamenouhelný důl Michal. Rodinám s dětmi se určitě bude líbit ostravská zoo a milovníci romantiky by neměli vynechat zámeček Raduň.
To nejlepší na Moravskoslezku jsou ale Beskydy! Dejte si Pustevny a beskydskou hřebenovku nebo výšlap na nejvyšší vrchol Lysou horu či druhý nejvyšší vrchol Smrk, po jehož severní straně se nachází půvabné vodopády Bučacího potoka.