Článek
Když nějaké místo vypadá jako lidský zadek nebo ženské poprsí, těžko mu najdete příhodnější název. Kouzlo přírody, osudová náhoda, trocha fantazie a záliba ve sprosťárnách přisoudily některým místům osobité jméno i zástupy turistů, kteří mají smysl pro humor.
NENÁROČNÉ VÝLETY
Prsa Matky Boží
V mapách oficiálně jméno Prsa Matky Boží nenajdete, na Šumavě je ale od místních určitě uslyšíte (a Mapy.cz vás také nasměrují správně). Při pohledu na panorama Šumavy totiž vrchy Ostrý a Malý Ostrý působí jako klenuté ženské poprsí. Lákavým pohledem se můžete kochat zejména, pokud na západočeské hory míříte z Chodska nebo Klatovska. Název Prsa Matky Boží použil ve svém literárním díle dokonce již před sto lety spisovatel Jindřich Šimon Baar. Z Ostrého (1293 m), jehož vrchol leží na německé straně Šumavy, se otevírá krásný panoramatický výhled do Čech i Bavorska.
Ďáblova prdel
Vydáte-li se do oblasti České Kanady, můžete se kochat množstvím skal a kamenných útvarů. Z žuly tu příroda vytesala i objekt připomínající rozložité pozadí. Kuriózní kámen, který se stal oblíbeným cílem turistů, si vysloužil jméno Ďáblova prdel. Pěšky se k ní vydejte třeba z Kaprouna, zastávky oblíbené úzkokolejky.
Rybník Uchcánek
Z Protivína se můžete vydat po naučné stezce Zelendárky krásnou přírodou plnou rybníků. Většina z nich má obyčejná jména jako Rabyň, Švarcenberský rybník, Čejka nebo Zukáček. Jeden z nejmenších rybníků v přírodním parku si ale vysloužil název Uchcánek. Získal ho díky nepříliš pevné hrázi, která propouštěla vodu.
Studánky Čůráček a Čuráček
Dvě studánky s podobným názvem najdete nedaleko Berouna. Čuráček se nachází v Novém Jáchymově, Čůráček pak v Králově Dvoře, můžete návštěvu obou tedy spojit do jednoho výletu. Názvy míst lišící se jen v kroužku nad písmenem u nijak nesouvisí s pánským přirozením, ale spíše s tím, jak tenký čůrek vody vyvěrá ze země. I když nejde o nijak silný pramen, k letnímu osvěžení rozhodně postačí.
Pramen Prdlavá
Za pikantní procházkou můžete vyrazit i v Praze, konkrétně v městské části Dolní Chabry. Zde se v letním parnu lze osvěžit z pramenu s názvem Prdlavá. Ten si zřejmě vysloužil díky složení vody, které má mít dobrý vliv na zažívací trakt.
Posraná skalka
U vodní nádrže Vír nedaleko Bystřice nad Pernštejnem najdete hned několik vyhlídek, trailových cyklostezek i adrenalinových ferrat. Jedno ze skalisek nese vulgární název Posraná skalka. Tyčí se přímo nad řekou Svratkou a silnicí vedoucí k hrázi nádrže. V místech, kde dnes stojí hráz, bývala v minulosti textilní továrna. Když se z ní po směně dělníci vraceli do obce Vír, potřebovali si někteří ulevit a nedonesli to až domů. Právě v místech skalky často vykonávali velkou potřebu, a tak si místo vysloužilo svůj nelichotivý název.
Za jídlem i poznáním
Vylízaná skála
U Otrokovic na Zlínsku se tyčí Vylízaná skála. Tento název ovšem neznačí nic vulgárního, v hanáckém nářečí se zkrátka na kopce nešplhá, ale „vylízá“, odtud i název skaliska. Vydejte se na něj ideálně po dešti, kdy se na jejím vrcholu v prohlubních, tzv. skalních mísách, drží voda. V zimě dokonce zamrzá.