Článek
Hromada skořápek z vlašských ořechů je surovinou, kterou je vyloženě hřích vyhazovat. Velmi snadno je totiž proměníte v zajímavé dekorace – a nejen ty vánoční. Připravili jsme pro vás pár tipů i s návodem, jak na to.
Skořápkovník
Potřebujete malý stromek do truhlíku nebo na parapet? Právě „skořápkovník“ může být tím pravým. Zvlášť proto, že je ve výsledku velmi bytelný a vydrží opravdu dlouho.
Základem je si ze skořápek vyskládat na podložku kruh a ten poslepovat tavnou pistolí – klidně i tak, že bude hmota vidět, protože na ni dáte další řadu skořápek a tím ji zakryjete. S tímto základním kruhem moc nehýbejte, ale přilepte k němu další a další tak, aby se vrstvy zužovaly a vytvářely tvar jehlanu.
Až budete mít slepený základ stromku, připravte si sušený mech, ale klidně i vatu, které také hmotou z tavné pistole vlepte do mezer mezi skořápkami. Hotový stromek pak otočte dnem vzhůru a pořádně ho zevnitř zpevněte hmotou z tavné pistole a také mechu či vaty, aby byl opravdu pevný.

Stromek můžete nechat jen s mechem, ale lze na něj nalepit i maličké ozdobičky nebo kuličkyFoto: Greta Blumajerová
Věnec ze skořápek
Slámový základ věnce polepte skořápkami – aby sláma nikde neprosvítala, počítejte s tím, že budete muset udělat minimálně dvě vrstvy. Do mezer mezi skořápkami se pak velmi hodí to, co najdete běžně na podzim a v zimě i v přírodě – tedy šišky, suché listí, šípky nebo větvičky.

Věnec z přírodních skořápek může být skvělou podzimní, ale i zimní – nevánoční – dekoracíFoto: Greta Blumajerová

Závěs z ořechů
Ze skořápek a drátěných kouliček lze vyrobit velmi jednoduchý závěs. Stačí, když dvě půlky skořápek slepíte tak, aby mezi nimi vedl režný provázek – můžete je nalepit těsně nad sebe a třeba každou jinak barevně natřít, ale jestli má vypadat vzdušně, lze si z drátků smotat (nebo je lze i koupit) kuličky, které mezi ořechy navléknete.

Závěs se hodí třeba jako samostatná dekorace, ale můžete ho použít i na ozdobení okna nebo stromku na zahraděFoto: Greta Blumajerová
Háčkované ozdoby
Pokud vám nedělá problémy uháčkovat kytičku, pak můžete použít poloviny skořápek i na výrobu ozdob na stromeček. Skořápka se stane středem kytičky – můžete ji posléze i natřít, ale nevypadá špatně ani v přírodní barvě. Jednotlivé kytičky lze sešít i do řetězu, kterým můžete nazdobit okna.

Jestli máte doma zvídavé ratolesti anebo řešíte, jak ozdobit stromek, když ho vaši domácí mazlíčkové stejně za chvíli shodí a všechny ozdoby rozbijí, pak jsou pro vás háčkované ozdoby se skořápkou tím pravýmFoto: Greta Blumajerová
Ořechové jesličky
Je to trochu piplačka, ale výsledek je velmi roztomilý. Mluvíme o Jezulátku v kolébce ze skořápky. Kolébka může být vyložená filcem či jiným materiálem, ale látkovou zavinovačku můžete položit i do měkkého mechu – záleží na tom, co máte doma.
Peřinku s miminkem můžete vyrobit také ze zbytků filcu, jakékoli jiné látky, ale třeba i z vatového tamponku na odličování, který svážete, podobně jako zavinovačku, barevnou nití. Jako hlavička miminka poslouží korálek nebo kulička.

Jesličky ze skořápky mohou být součástí adventní dekorace na stůl, můžete je dát na věnec, ale klidně z nich můžete udělat i ozdobu na stromečekFoto: Greta Blumajerová
Stříbrný věnec
Skořápky, šišky a pírka jsou základem velkého věnce, který může být vaším celozimním, ale třeba i štědrovečerním společníkem na svátečním stole. Stačí, když skořápky nalepíte na slámový základ věnce, doplníte šiškami a přestříkáte stříbrnou barvou ve spreji. Po zaschnutí je doplňte ještě pírky a bílými bambulkami a omotejte světelným řetězem na baterie – právě jeho světýlka mu dodají lesk a slavnostní náladu.

Stříbrná barva zimních dekorací nikdy nevyjde z módy, čili si věnec můžete schovat a používat i několik letFoto: Greta Blumajerová
Zdobíte si byt vlastnoručně vyrobenými dekoracemi, nebo je raději kupujete?