Článek
Využít drobné či větší vychytávky se na zahradě hodí každému. Co vám usnadní život?
Jak zjednodušit zalévání
Zejména na větší plochy se hodí automatický zavlažovací systém. Předpokladem je rozvést po pozemku systém hadic či trubek (lze je mít nad zemí či instalovat do země), přidat postřikovače a řídící jednotku, napojenou zpravidla k vodovodnímu kohoutku. Pak si navolíte, kdy je třeba rostliny či trávník zalévat, a máte po starostech. Systémy se vybavují dešťovými senzory a čidly půdní vlhkosti, aby se vodou neplýtvalo, když začne pršet, případně je-li půda ještě dostatečně mokrá.
Zahradní pomocníci
Nebaví vás nebo nestíháte pravidelně sekat trávu? Pomůže robotická sekačka, díky níž budete mít stálou údržbu trávníku zajištěnou na jedničku. Nastavte dny a čas, kdy má pracovat, a o ostatní se už postará sama. Některé modely lze ovládat i přes aplikaci v mobilním telefonu či tabletu, případně můžou být vybavené senzorem, který sleduje růst trávy – pak si sama sekačka určuje, kdy vyrazí do terénu. Díky dešťovému senzoru pozná, že začalo pršet a „utíká“ se schovat, a když už lije jako z konve, ze své stanice nevyjede.
Další zahradní náčiní a nástroje zase dokážou šetřit místo v dílně nebo zahradním domku. Prodávají se takové, kdy na jeden nástavec (násadu) lze připevnit třeba hrábě, lopatku či kypřič půdy, nebo například nůžky, strunovou hlavu, řetězovou pilu… Ušetřit místo umí i sekačka, kterou lze skladovat vertikálně.
Vychytané koupání
Dnes si můžete zjednodušit také starost o bazén. „Čistou a zdravotně nezávadnou vodu v bazénu bez měření, kontrolování a upravování pomáhají zajišťovat automatické dávkovací systémy. Jde o elektronická zařízení, která průběžně vyhodnocují kvalitu vody a podle naměřených hodnot do ní automaticky dávkují optimální množství účinných prostředků,“ vysvětluje František Všetečka ze společnosti Mountfield. Nečistoty ze dna a stěn odstraní robotický bazénový vysavač, který může po naprogramování pracovat třeba i v noci. Zvýšit teplotu vody pomáhá už samotné zastřešení (jak posuvné, tak lamelové zastřešení se nabízí i motorizované), dále solární ohřev nebo úsporné tepelné čerpadlo.
Prosazují se i takzvané inteligentní bazény, u nichž lze nastavit a ovládat kvalitu či teplotu vody, dopouštění vody v případě potřeby, protiproud, osvětlení a jiné funkce – a to přímo u něj, nebo i na dálku. Neméně vychytané jsou moderní vířivky.
Parádní grilovačka
Kdo miluje grilování, jistě ví, že s některými přístroji se dá zvládnout leccos, třeba i upéct buchty, rožnit, udit… Mezi novinky poslední doby patří možnost ovládaní grilu přes chytré zařízení. Najdete i přístroje, které disponují takzvanou duální zónou (najednou lze připravovat dva pokrmy vyžadující odlišné teploty) a hojně se začaly používat termosondy. Ty poznají, kdy je maso vhodně upravené podle vašich představ, a buď zvukovým signálem, nebo rovněž propojením přes mobil oznámí, že je hotovo. A vy se mezitím můžete bavit.
Slunce pod kontrolou
Užít si pohodu na zahradě předpokládá slunit se jen tehdy, když chcete. A když ne, pak se mít kam schovat před paprsky. Tady pomůže chytrá markýza nebo pergola, vybavená pohonem a optimálně i čidly. „Například sluneční čidlo hlídá intenzitu osvětlení a při překročení nastavené meze vydá automatický povel pro vysunutí, nebo naopak, při poklesu pod tuto hranici se dané stínění zasune. Za silného větru či deště poslouží větrné nebo dešťové čidlo, na jeho povel se markýza či stínění pergoly samy zatáhnou,“ vysvětluje David Žabčík ze společnosti Climax. Nebo zvolte kombinovaná čidla, třeba slunce+vítr a podobně.
Kdo by chtěl ještě luxusnější stínění, může si pořídit moderní variantu pergoly, která má stínicí střechu stahovací, nebo z naklápěcích lamel, u nichž lze do určitého úhlu regulovat jejich sklon. Chytré stínění může fungovat automaticky, nebo s ním lze pohodlně manipulovat díky dálkovému ovladači, telefonu, tabletu….
Jistě je příjemné, když se dají jednotlivé prvky snadno ovládat, ale ještě příjemnější, praktičtější a hospodárnější by bylo zařadit je do systému chytré domácnosti.
Dokážete si představit, že byste svůj domov ovládali pomocí tlačítek?