Článek
Ať už se chystáte na dobrodružství s batohem na zádech a spaním venku, jedete pohodlně do kempu nebo chcete prostě jen lenošit u domu na zahrádce, vždycky je prima si k tomu uvařit něco dobrého. S vlastní výbavou budete nezávislí na nabídce místních restauračních provozů, navíc můžete rovnou zpracovat dobroty, které nasbíráte v lese – houby, maliny, borůvky a další.
1. Na lehko: cesty s batohem
Pokud se chystáte na turistický přechod s veškerým vybavením na zádech, vaření by mělo být co nejúspornější, nicméně i při noclehu v přírodě potěší teplé jídlo a při chladných ránech také kafe nebo čaj. Při balení se řiďte podobným pravidlem jako při výběru batohu, bot či spacáku: raději zainvestujte více do kvalitního vybavení, které vám poslouží roky, než se pak každý den trápit s levnou variantou. Dobré outdoorové vybavení navíc často také váží méně, a právě váha a skladnost jsou jedním z nejdůležitějších aspektů.
Vystačit byste si měli s turistickým vařičem, odpovídajícím palivem a odlehčeným nádobím. Přibalit můžete kousek houbičky na nádobí a ekologický saponát, samozřejmě ostrý nůž s otvíráky (na konzervy, pivo i víno...), lžíci nebo vidličku a případně hrníček. Spíše než krásné a stylové plecháčky se hodí odlehčené materiály, ale záleží na vaší fyzičce a délce trasy.
Plyn, nebo líh?
Co se týče vařiče samotného, z mé zkušenosti jsou nejpraktičtější ty plynové – jsou skladné, odolné a bomby dostanete v různých velikostech na mnoha místech. Jediné, co si musíte ohlídat, je koupit kartuši se závitem odpovídajícím vašemu vařiči. Pokud jedete do zahraničí, zkuste si předem zjistit, jaký je tam nejpoužívanější druh bomb (nejčastěji šroubovací, ventilová nebo bajonetová), nebo ještě lépe kupte vařič i s bombou až tam. Plynovou bombu stejně nesmíte převážet letadlem, a pokud je na místě pobočka nějakého řetězce se sportovním vybavením (nebo i klasické železářství), máte vyhráno.
Pro extrémní podmínky a počasí se hodí benzinový vařič – je dražší a těžší, ale na rozdíl od plynových kartuší benzin, naftu nebo petrolej seženete všude na světě a uvaříte si na něm i v mrazech. Nejúspornější variantou je pak vařič lihový – je extrémně lehký, skladný a levný (pořídíte ho do stovky), nicméně výhřevnost má násobně nižší. Hodí se hlavně pro případy, že neplánujete vařit moc a na přípravu jídla nebo ohřev vody budete mít dost času. Můžete si ho včetně tuhého lihu (v tabletách nebo klasické Pepo) vzít i do letadla a v případě potřeby plamínek dokrmovat šiškami a dřívky. Dnes se prodávají i „vyhipstřené“ dřívkové vařiče, ale z mého pohledu to je v podstatě předražené mini ohniště...
2. Střední varianta: autem do kempu
V případě, že na dovolenou vyrážíte autem do kempu, můžete si už dovolit mnohem větší luxus (ale pozor, nenechte se zase zlákat množstvím prostoru, při skládání výbavy do auta by vám pak ani hodiny hraní Tetrisu nemusely pomoct). Klasikou je plynový vařič, v případě jistoty elektrické přípojky můžete vzít i elektrický (dnes často i v podobě rychlé indukce), na vás pak bude, jestli zvolíte jednu či dvě plotýnky a velikost připojené propanbutanové lahve. Otázkou je také stabilita vařiče – obzvláště pokud cestujete s dětmi, zvažte, jestli pro vás bude lepší stabilnější stolní vařič, nebo si vystačíte s jednoduchými hořáky, které se připevňují přímo na bombu.
Romantika na ohni
Další možností je vaření na ohni, se kterým hravě zvládnete víkend, ale při týdenním pobytu už by vás vůně kouře mohla pomalu unavovat. Každopádně v tom případě se vám bude hodit dobrý kotlík se závěsnou trojnožkou nebo stojan, na který položíte i klasickou pánev, gril na ohniště nebo přenosný gril. Ten seženete nejen v klasické variantě na uhlí, ale i s přípojkou na propanbutanovou lahev.
Milovníci kávy se pak nemusí spokojit s turkem či rozpustnou z místního bufíku, ale raději si přibalí nerozbitnou moka konvičku nebo třeba french press. Čaj uvaříte i v hrnci, ale s větší spotřebou oceníte kovovou konvici, která se hodí na vařič, plotýnku i oheň a dobře se z ní čaj nalévá. Pokud máte jistotu elektrického připojení, hodit se vám může i remoska – upečete v ní kuře, pizzu i koláč. Ideální je vařit ze surovin, které posbíráte na výletech: houby, borůvky nebo třeba (samozřejmě s platným povolením!) ryby.
3. Luxus u domu: na chatě či zahradě
Pro někoho zhýralost, pro šťastné majitele zahrádek a teras letní radost: venkovní vaření bez ohledu na to, jestli jste zrovna na dovolené. Ať už se rozhodnete pro gril, ohniště nebo alespoň venkovní vařič, uvidíte, že venku chutná nejlépe. Pokud gril teprve vybíráte, mrkněte se do článku, jak vybrat gril. Ve zkratce jde o množství prostoru a to, jestli se chcete pouštět do rozdělávání ohně: pro balkony jsou ideální elektrické grily, pro milovníky uzené začouzené chuti grily na uhlí, pro pohodlné kuchaře pak grily plynové. Ty máte rozpálené během pár minut a odpadá nepříjemná část s úklidem vypálených uhlíků (hádáte správně, já ráda grilování i uprostřed pracovního týdne, ale bez zdlouhavých příprav kolem).
Venkovní kuchyň
Otevřeného ohně se nicméně nemusíte vzdávat ani v případě, že nemáte zahradu – existují přenosná ohniště, které po použití a vychladnutí snadno uklidíte. Jen pozor na kvalitu provedení a promyslete, na co takové ohniště položíte – trávu pod sebou na tuty spálí i při dobré izolaci.
Své kouzlo má nicméně i úplně obyčejná jedno či dvouplotýnka zapojená venku – třeba takové bramboráky nebo guláš je naprosto ideální vařit venku (jen pozor na hladové sousedy, které nejspíš přiláká vůně linoucí se z vaší latifundie). Pak stačí vhodná prodlužka a velký tác nebo pojízdný stolek, na který si připravíte vše potřebné k vaření, abyste nemuseli neustále odcházet do kuchyně. Vaření na čerstvém vzduchu vás dost možná chytne natolik, že se brzy začnete poohlížet po tom, jak venkovní kuchyň vybudovat.
Jak jste na tom vy, chutná vám venku, nebo si raději uvaříte v pohodlí domova a mimo něj ochutnáváte speciality v restauracích?