Článek
Obecně se u matrace z pohledu její „výdrže“ rozlišuje, do jaké míry je i po letech funkční (bez proleželých míst) a hygienická (pot, prach, nečistoty, roztoče…). Vše se dá do jisté míry ovlivnit. Jak?
Důležitý nákup
Nejdůležitější krok jste udělali už tím, jakou matraci jste si koupili. „Pokud se naopak k nákupu chystáte, nejlepší je při jejím výběru použít speciální měřicí podložku pro zvolení optimální tuhosti matrace v závislosti na hmotnosti uživatele. Nevhodně vybraná matrace je nepřiměřeně namáhaná a deformuje se, čímž se značně snižuje její životnost,“ uvádí Alena Jindráková ze společnosti Blanář nábytek.
Měla by mít potah
Matraci chrání potah. Z praktického pohledu je nejvhodnější snímatelný, který lze prát optimálně na 60 °C. Proč? To se dozvíte v článku Nová matrace do postele: Jakou vybrat, aby se vám dobře spalo?. A pokud ho nemáte, dá se dokoupit. Snímatelné potahy se většinou vybavují zipy, pak je lze rozdělit na dvě poloviny.
Potah eliminuje například pronikání potu, ale i roztočů či jejich výtrusů do matrace. „Matrace z moderních materiálů jsou velmi choulostivé na čištění a i v dobré víře byste je mohli nejrůznějšími čisticími přípravky poškodit. Totéž platí o nevhodném sušení, jako je opření o radiátor nebo fénem,“ připomíná Alena Jindráková.
Jiné řešení: chránič
Kromě potahu, ale i přímo na něj, lze použít takzvaný chránič. Existuje jich více, některé například nepropustí tekutiny, takže matrace nenasákne ani potem, zároveň však propouští vzduch, jiné mají antibakteriální povrch, pro starší generaci se vyrábějí i hřejivé potahy a podobně.
Praktické toppery
Slovem topper se označuje krycí matrace, zpravidla o tloušťce několika centimetrů, která se pokládá na vlastní matraci. „Topper ještě lépe rozloží hmotnost uživatele po ploše matrace a prodlouží její životnost. Navíc díky němu se část odpadních látek, které tělo během spánku produkuje, zachytí nejen v prostěradle, ale i v potahu topperu, případně v samotné výplni topperu. Tím pádem je matrace z hygienického pohledu chráněná,“ připomíná Alena Jindráková.
Některé toppery mají snímatelné potahy, pak se dají vyprat, a jejich jádra (vnitřek) je vhodné po zhruba dvou až třech letech vyměnit.
Otáčejte!
Jednou za čas, třeba každý měsíc, se doporučuje matrace otáčet. A to jak o 180 stupňů, tak podruhé dejte část, na které jste leželi, dospodu, na rošt. Častější otáčení omezuje vzniku proleželých míst. Otáčet lze většinu matrací. Nejde to zpravidla tehdy, když je matrace už z výroby spojená s roštem, a u zónových matrací (některé jejich části jsou jinak vyztužené než ostatní). Tuto možnost si ověřte u výrobce či prodejce.
Užitečný rošt
Podstatné je i to, co se nachází pod matrací, tedy rošt. „Pevný, celoplošný rošt, ale ani laťkový, pokud jsou jeho lamely pevné, se pod vámi neprohnou. Tlak těla tedy míří jen na matraci. Naopak rošt z pružících lamel toto zhoupnutí umožní, a matrace se pak tolik nenamáhá,“ upozorňuje Martina Jelínková z JMP Studio zdravého spaní. U některých roštů z pružících latěk navíc lze nastavit tuhost pružení. Díky tomu mají lamely nejen pružicí funkci, ale můžou se i naklápět při zatížení matrace a přesně kopírovat tvar páteře.
Pokud k našim radám přidáte ještě pravidelné luxování, vězte, že jste pro prodloužení životnosti matrace udělali maximum.
Co vám více vyhovuje – tvrdší, nebo měkčí matrace?