Praktické náčiní či menší přístroje se hodí každému zahrádkáři. Chcete šetřit čas, svou sílu nebo i místo při skladování? Pak je vybírejte i podle těchto parametrů!
Článek
I u základního nářadí nebo menších přístrojů najdete řadu větších či menších vychytávek, například včetně nůžek pro leváky, hrábí, které se dají složit a v nichž pak odnesete listí na kompost, či multifunkčnost.
Tvary motyk a rýčů
Nejde o parádu, ale o to, co a kde potřebujete udělat. „Špičaté nářadí se používá na tvrdších, jílovitých či kamenitých půdách a k vyrývání rostlin, rovné či zaoblené na lehčích zeminách, k rytí a prokypření půdy či zapracování hnojiva,“ říká Jakub Kirchner ze společnosti Gardena.
Šikovné násady
Jedna rukojeť či násada na více nářadí šetří místo při skladování. Prodávají se různých délek, některé mají i univerzální adaptér: „Upevníte ho na násadu, a pak lze použít i pracovní hlavy, které jste si koupili už dříve a třeba i od jiné značky. Ale i když se adaptér označuje jako univerzální, předem si upevnění nářadí na násadu vyzkoušejte,“ říká Tomáš Duda ze společnosti Fiskars.
Jak si zjednodušit práci
Teleskopické násady, u nichž lze do předem stanovené míry upravovat délku, se prodávají jak k jednomu náčiní, například nůžkám, pilce, tak i multifunkční, na které se dají připevnit různé nástroje. Praktické jsou i nůžky s možností nastavení délky ramen nebo otočnou rukojetí – oboje zvětšuje sílu střihu, tedy i výkon, a méně namáhá ruku.
Ergonomie na zahradě
Ergonomické nářadí není v použitém materiálu – je v designu nástroje, jeho správné velikosti, navržení optimálního tvaru i ve využití svalů, které používáte při různých činnostech. „Například tvar držadla nůžek by měl být navržen tak, aby dobře padly do ruky a aby držadlo a čepel umožnily ruce využít při práci všechny prsty,“ říká Tomáš Duda. Mnoho podobných vychytávek si člověk ani neuvědomuje, protože fungují. Rozdíl poznáte, až když vezmete do ruky nástroj, který ergonomii neřeší.
Maličkosti pro každého
Drobné nářadí se hodí mít uložené v lehkém boxu či jiné nádobě, aby bylo stále po ruce, pomůžou i víceúčelové opasky, na něž lze zavěsit třeba rukavice či kleště.
Užijete také pouzdra, do kterých se například pilka či nůžky uloží – tím chráníte nástroj před poškozením a sebe před potenciálním zraněním. Na urputné plevele pomůžou vytrháváče a na rostlinné zbytky se vyplatí vozík na kolečkách, při práci u záhonků zase podložka nebo malá skládací židlička.
Větší pomocníci
„Strunová sekačka neboli vyžínač seče trávu strunou a používá se na dosekávání míst, na která se nedostanete s běžnou sekačkou. Tyto přístroje se nabízejí jako akumulátorové, elektrické či benzinové.
Křovinořez neseče jen trávu, ale i louku, kopřivy, nálety a dřeviny, proto má silný benzinový motor. Kromě strunové hlavy může být vybaven účinnými kovovými noži včetně pilového kotouče,“ vysvětluje Martin Mužík, zástupce značky AL-KO.
Na trhu jsou ale i multi pomocníci, u kterých díky půlené tyči nahradíte hlavu pro sečení plotostřihem nebo vyvětvovací řetězovou pilkou.
Trávník jako ze škatulky
Chcete-li mít na zahradě dokonalý anglický trávník, pomůže vřetenová sekačka. „Trávu odstřihne přesně jako nůžkami. Na menší plochy stačí ruční přístroj, u něhož používáte jen vlastní sílu. A pokud je plocha větší nebo pravidelně sekáte jen určité části, lze využít akumulátorovou nebo elektrickou vřetenovou sekačku,“ uvádí Jakub Kirchner.
Zvažte svoje preference, velikost a členitost pozemku i to, zda se o zahrádku opravdu staráte téměř denně. A podle toho si zahradní náčiní či drobné přístroje vybírejte.
Kdyby nic jiného, kupte si alespoň drobnost – pro radost. Je libo rýček a nůžky či zahradní konev s květinovým dekorem?