Článek
Úspora času a práce vašich rukou – to jsou hlavní přednosti spotřebiče, který pomalu ovládá české domácnosti. Pokud o sušičce uvažujete, poradíme vám, na co myslet při nákupu.
Kondenzace? Bez legrace!
„V ČR jsou k dostání sušičky kondenzační, fungující na principu kondenzace vody, která se odvádí do speciální nádržky. Tu musíte pravidelně vylévat (nebo využít například na zalévání květin či do napařovací žehličky), případně ji napojit na odpad,“ říká Martina Křižáková ze společnosti Indesit Company a pokračuje: „Moderní sušičky jsou však také vybavené tepelným čerpadlem – stále jde o proces kondenzace, ale chladicí systém založený na kompresoru a chladicí kapalině redukuje tepelné ztráty. Systém chlazení zde probíhá podobně jako u chladniček.“ Sušičky s čerpadlem sice stojí o něco více, ovšem spotřebují zhruba o polovinu méně energie a jsou šetrnější k prádlu, protože pracují při nižší teplotě.
A co sušička s pračkou dohromady?
„Mezi výhody pračky se sušičkou patří úspora místa i pořizovací cena. V potaz však musíte brát energetickou třídu tohoto typu spotřebiče, a ta je většinou horší než u nových modelů sušiček. Během sušení se kromě elektřiny spotřebovává i voda, která se používá pro fázi kondenzace. Spotřeba vody během fáze praní a sušení se tak může u 10kilogramové pračky se sušičkou vyšplhat i na 100 litrů,“ uvádí Martina Křižáková.
Pračka se sušičkou má nižší kapacitu sušení než praní (když vyperete například 7 kg prádla, ve stejném spotřebiči vysušíte najednou 5 kg prádla, takže jedno praní sušíte nadvakrát). Navíc kapacita bubnu sušiček bývá na rozdíl od praček se sušičkou často větší, což se promítá do kvalitnějšího vysušení – jde o menší odírání tkanin a riziko vytváření žmolků.
Čeho si všímat
- Spotřeby elektrické energie: sušičky se řadí do energetických tříd A+++, A++, A+, A, B, případně i C.
- Kapacity prádla: běžné jsou spotřebiče pro objem od 6 do 10 kg.
- Nabídky programů: standardní minimum je „bavlna“, „syntetika“ a „vlna“, dále vybírejte podle požadavků své rodiny.
- Designu: pro vizuální sjednocení s pračkou.
- Konstrukce: sušičky se s pomocí takzvaného mezikusu můžou postavit na pračku – pak se doporučuje volit oba spotřebiče od stejné značky.
Co naopak sledovat nemusíte?
„Sušičky všech výrobců se vyrábějí víceméně ze stejných materiálů. Liší se jen dvířky, která můžou být prosklená, nebo plná, a dále materiálem bubnu – je nerezový, nebo pozinkovaný, či jeho tvarem a výbavou,“ připomíná odbornice.
Praktické funkce
Že se dají usušit džíny, plyšák nebo vlněný svetr, to už dnes nikoho neohromí stejně jako sdělení o existenci programu „odložený start“. Co je ale zajímavé? „Sušení můžete nastavovat podle minut, tedy doby sušení, nebo u nových modelů podle požadované zbytkové vlhkosti prádla. Sušička si pak pomocí senzorů sama určí, jak dlouho bude cyklus probíhat,“ uvádí Martina Křižáková.
Rodiny s alergiky zaujme funkce antialergenní ochrany, která z prádla odstraňuje nejběžnější alergeny typu pylů, plísní, prachu… A do sušičky můžete dát i už usušené prádlo, které dlouho leží ve skříni a je plné „skladů“ – speciální program záhyby narovná. Nepleťte si ho ale s programem usnadňujícím žehlení, který prádlo naopak načechrává.
Zajímá vás, Jaký způsob sušení vám nejméně zničí prádlo?. Ovšem než ho usušíte, nejdříve ho musíte správně vyprat. Nabízíme vám 10 fíglů na praní, které ještě neznáte.