Článek
Mít zahradu, a nesušit na ní prádlo, to je velká škoda. Stejně jako vláčet se pokaždé s přenosným sušákem, který nebývá ani moc stabilní. Můžete si samozřejmě pěkně postaru postavit na zahradu T konstrukci a natáhnout šňůry, ale to není ani hezké, ani moc praktické. Lepší a praktičtější bude nejoblíbenější sušák otočný. Jak mezi nimi vybrat ten nej?
Na velikosti záleží!
První, oč byste se měli zajímat, je to, kolik prádla se na něj vejde. Zvláště početnější rodiny nebo ty s malými dětmi potřebují pověsit v jeden den i víc praček najednou – a to musí sušák zvládnout. Výrobce udává buď délku šňůr, počet praček, které se vejdou. Někteří uvádějí i nosnost sušáku, tedy kolik unese – a tady jsou rozdíly opravdu velké, i když – kdo z vás odhadne váhu mokrého prádla? Jedna pětikilová pračka se rovná přibližně deseti metrům šňůr.
Dobré je si všimnout, jak jsou šňůry blízko sebe – čím blíž, tím víc ušetří místa, ale není to pohodlné při věšení ani dobré pro prosoušení prádla.
Rozhodně byste měli dopředu vědět, kolik místa rozložený sušák zabere, tedy jeho rozpětí – tím spíš, pokud bude stát poblíž stěny, křoví nebo plotu. Podle toho pak vyměřte jeho základnu, aby nepřekážel nebo se prádlo o něco netřelo.
Sušáky mají různou i nastavitelnou výšku. Pokud to podceníte, mohou být pro vás šňůry obtížněji dostupné – ať moc vysoko, nebo naopak nízko.
Materiál rozhodne
Je jasné, že kvalita materiálu, ze kterého je sušák a jeho součásti, rozhodne o jeho stabilitě, ale i životnosti. „Doporučuji sáhnout po kvalitnějším značkovém výrobku s nerezavějícím hliníkovým rámem, který je odolný nejen proti vlhkosti, ale i proti případným poryvům větru,“ radí Zdeněk Pintera, produktový specialista e-shopu Kasa.
Kam s ním?
Součástí balení sušáku bývá – hlavně u těch dražších variant – i pouzdro, které můžete zabetonovat a sušák do něj zapustit. Dokoupit můžete i šroubovací stojan, který zavrtáte do země. Obě varianty bývají vybaveny krytkou, která do nich nepustí nečistoty v případě, že sušák vyndáte. V balení bývá nezřídka i obal na sušák.
Výbava sušáku
Máte pocit, že zásadním a jediným bonusem sušáku jsou šňůry, které unesou prádlo? Zvlášť ty dražší ale nabídnou daleko víc. Hlavně pohodlí a velmi snadnou manipulaci s ním.
„Mohu doporučit sušáky s mechanismem pro navíjení šňůr zpátky do ramen sušáku – šňůry jsou tak stále čisté a nedojte k zašpinění prádla,“ říká Martina Jirovcová z Leifheitu. Ušetří vám to nervy i práci, protože šňůry nemusíte před každým věšením utírat – a to i proto, že mají povrchovou úpravu, která špínu odpuzuje.
Cena a nákupní přehled
Abyste si dovedli lépe představit, co za své peníze dostanete, podívejte se s námi na nabídku na trhu. I když jsou na první pohled sušáky velmi podobné, srovnejte si hlavně délku šňůr, výšku, rozpětí a nosnost – pokud ji výrobce uvádí.
Do tisícovky
Do dvou tisíc
Dražší sušáky
Závěr: Pokud si chcete koupit sušák, který vydrží pár let, unese zátěž mokrého prádla z několika praček a snadno se s ním manipuluje při otvírání, vyplatí se si připlatit a postupně investovat třeba i do další výbavy.
Jaký sušák máte vy? Napište nám své zkušenosti!