Článek
Pořídit si novou obuv prostřednictvím internetové objednávky není jen tak, jenže letos to kvůli nouzovému stavu mnohdy jinak nešlo. Najít na dálku pár, který vám padne jak Popelce střevíček, dá zabrat. Ale ani v kamenných obchodech nemusí koupě dopadnout dobře. Jak vybrat boty, aby skvěle seděly a vydržely co nejdéle?
Hit letošní zimy: boty, které uberou věk
Předem si udělejte představu, jaké boty potřebujete, a řídit se přitom můžete i aktuálními trendy. „Letošní zimu byste neměly přežít bez chunky boots – buď v klasické černé barvě, nebo v bílé či béžové. Jestli jsou na vás přehnaně robustní, zkuste variantu s tkaničkami. Ačkoli po podobné obuvi sahají spíš mladší ročníky, budou skvěle vypadat na zralé ženě a v dobré kombinaci jí uberou hned několik let,“ doporučuje stylistka Irena Vokrojová.
On-line nákupy: znáte nejdůležitější číslo?
Už máte své favority, ale nechcete stát frontu v obchodě? Vyberte si botky on-line. Dávejte si však pozor na univerzální tabulky velikostí: ne vždy vám budou sedět všechny modely, byť třeba od stejné značky. „Řiďte se hlavně délkou vnitřní stélky. Srovnejte ji s obuví, kterou už máte doma a sedí vám. Získáte tak údaj, který lze snadno porovnat a orientovat se podle něj,“ vysvětluje majitelka obchodu Cliché Shoes Linda Vaňková.
Barefootová obuv: pozor na nadměrek
Poslední dobou se těší stále větší oblibě barefootová obuv a i v tomto případě můžete najít pár, který vám dozajista padne, i po síti. Tabulka velikostí je však u každého modelu jiná, proto některé e-shopy uvádějí vnitřní rozměry bot a návody, jak vybírat. „Když kupujete barefootový model, který ještě nevlastníte, vždy si změřte chodilo. Myslete na to, že se k délce chodidla musí připočíst nadměrek 6 až 10 milimetrů, aby noha při pohybu nenarážela do přední části boty,“ zdůrazňuje Kamil Vedral, distributor značky Vivobarefoot.
Zkoušení v obchodě: každá noha je jiná
Jste ze staré školy a pro nové boty si raději zajdete do krámu? I tam je zkoušení tak trochu alchymie. Nikdo nemá obě chodidla stejně velká a po pár krocích se může stát, že boty nebudou sedět třeba přes patu. „Kožená obuv časem povolí, ale rozhodně ne všude. Při zkoušení je potřeba obout si obě boty a projít se po obchodě. Jestli si ale nejste jisté, nemusíte se rozhodnout hned, můžete chvilku pobíhat po obchodě nebo se zkusit vrátit za pár dnů,“ radí Linda Vaňková.
Široký nárt: o půl čísla větší modely
Osobnímu výběru bot dávají přednost i majitelky širokého nártu. Trápí i vás? Vybírejte si obuv o půl čísla větší. „Až budete zkoušet nové boty, roztáhněte prsty na nohou, zhoupněte se vpřed a vzad, udělejte pár kroků a nebraňte se ani lehkým výskokům,“ radí stylistka Markéta Škaldová. Možná budete vypadat jako blázni, ale zaručeně poznáte, jestli daný kousek sedí a nebude v budoucnu nohu mačkat či bolestivě tlačit.
Pravá kůže: jaké výhody získáte
Možná i vás někdy napadlo, zda se investice do kožených bot vůbec vyplatí. „Obuv z pravé kůže je odolnější a kvalitnější. S věkem a používáním barva kůže sice bledne a může být poškrábaná, ale vydrží roky, vypadá stále dobře a má originální vzhled,“ má jasno Ewa Horn, produktová manažerka značky Wittchen. Máte doma kožené kozačky, v kterých vám začíná být trochu těsno? Obraťte se na ševce: šikovný profesionál dokáže obuv roztáhnout i v případě, že vás tlačí ve švu.
Správná péče: nechte boty odpočinout
Aby nové boty dlouho vydržely, musíte se o ně starat. Po každém nošení utřete nečistoty nebo je vykartáčujte od prachu. „Dopřejte obuvi přestávku minimálně tak dlouhou, jako byla nošena. Ještě lepší je nechat boty 24 hodin odpočívat,“ radí Radovan Fojt ze společnosti Deichmann. Objeví-li se na botách skvrny od soli, ošetřete je po příchodu domů speciálním přípravkem. Když se obuv promočí, použijte napínák nebo ji vycpěte novinovým papírem. „Boty určitě nesušte v blízkosti topení a už vůbec ne přímo na něm! Useň potom může ztvrdnout, stát se nepoddajnou a lámat se,“ varuje Radovan Fojt s tím, že s takovým problémem si pak už žádný přípravek neporadí.