Hlavní obsah

Vše, co potřebujete vědět o poševním sekretu

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Téma poševního sekretu je pro řadu žen tabu. Přitom se jedná o něco, co je zcela přirozené. Co všechno byste měly vědět, abyste se o něm nestyděly mluvit?

Článek

Rozhodně nejde o záležitost, kterou se hodí probírat u nedělního oběda. Jinak je to ale věc, která je naprosto běžná a není důvod, proč by se za ni měl kdokoliv stydět. Poševní sekret je součástí ženské vaginy, a dokonce významně vypovídá o jejím zdraví. Proč a jak? S pomocí odborníků vám hned vysvětlíme v pěti bodech:

1. Je úplně normální

Vaginální výtok nemusí být nepříjemná a trapná záležitost, o níž byste měli raději cudně mlčet. Naopak, obvykle se jedná o přirozenou součást ochranné bariéry proti infekcím. Sekret je tvořen poševními buňkami, hlenem, bakteriemi a tekutinou vylučovanou z děložního čípku a pochvy. Tato hustá tekutina udržuje vaginu  zdravou. Pomáhá ji totiž čistit a vyplavovat všechny možné bakterie.

2. Chrání a zvlhčuje

Pochva přirozeně obsahuje veliké množství bakterií a laktobacilů, které produkují kyselinu mléčnou. Ty udržují poševní pH velmi kyselé. „Tyto ochranné organismy brání patogenním organismům napadnout pochvu, pomnožit se v ní a způsobit zánět, tím i potíže,“ vysvětluje MUDr. Hana Kosová, Ph.D., dětská gynekoložka z kliniky Canadian Medical. Kromě ochranné funkce má ale vaginální sekret ještě jeden zásadní význam. Zvlhčuje poševní stěny, což se projeví zejména při  souloži. „Jeho množství přirozeně klesá v období po přechodu nebo v době kojení, kdy si řada žen stěžuje na určitý dyskomfort právě při pohlavním styku,“ dodává MUDr. Miroslav Verner, vedoucí gynekolog kliniky Canadian Medical.

Foto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Vaginální sekret zvlčuje poševní stěny, což usnadňuje pohlavní stykFoto: Jacob Lund, Shutterstock.com

3. Existuje mnoho různých typů

Zdravý vaginální výtok je bělavě mléčný až lehce nažloutlý a má mírně kyselý zápach. Jeho konkrétní podoba a množství se ale liší i v průběhu menstruačního cyklu. Rozdílná může být jak textura, tak i konzistence, vůně a celkové množství. Poševní sekret by však nikdy neměl nepříjemně zapáchat nebo mít neobvyklou barvu (do žluta či do zelena). V těchto případech je vždy vhodné navštívit lékaře.

4. Každá produkuje jiné množství

Průměrné množství výtoku činí zhruba 2–5 ml (čajová lžička) denně. To se může měnit v období nemoci, zvýšeného stresu nebo podle fáze menstruačního cyklu. A jak upřesňuje doktor Verner, jeho produkce je také významně ovlivněna hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu. Proto se jeho množství u žen v produktivním věku a po přechodu mění.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

V těhotenství zaznamenáte výtoku více. To je způsobeno zvýšenou produkcí estrogenu a tím, že do oblasti kolem vagíny proudí vyšší množství krveFoto: Syda Productions, Shutterstock.com

5. Řídí se podle menstruačního cyklu

Vaginální hlen má svůj vlastní cyklus, který se váže na ten menstruační. Po menstruaci je hutný až vločkovitý, v době ovulace je hojný, čirý a řídký, což umožňuje snazší průnik spermií až k vajíčku. Naopak ve 2. polovině cyklu se stává se pružnějším a bělejším (vypadá podobně jako vaječný bílek) a pro spermie bývá v tomto období nepropustný.

Načítám