Článek
Hormonální systém je součástí lidského organismu od narození až do smrti. Právě díky němu jsme my ženy ženami. Bohužel ale v průběhu života kolísají jejich hladiny a to s sebou nese i nepříjemné vedlejší faktory.
Otravná menstruace
Poprvé, kdy sílu hormonů znatelně pocítíte, je nástup menstruace. Ta vás provází po celé plodné období a kromě premenstruačního syndromu, křečí a vlivu na libido nebo chuť k jídlu se dokáže podepsat i na vaší kráse.
„V předmenstruačním období stoupá hladina mužských hormonů, progesteronu. Mazové žlázy zvyšují produkci mazu, vznikají zánětlivé aknózní projevy, kůže zadržuje více vody, póry se tak mohou zdát výraznější,“ popisuje dermatoložka MUDr. Iva Obstová, odbornice značky Vichy.
Pleti je proto potřeba dodávat vhodnou péčí lipidy pro posílení přirozené ochranné bariéry a udržení hydratace. To by mělo být dlouhodobě součástí každodenní péče, pak se hormonální výkyvy ve tváři tak viditelně neprojeví.
Hladina progesteronu v průběhu menstruace opět klesá a stav pokožky se vrací do normálu. Progesteron ale není jediným hormonem, který se na kvalitě pleti podílí. „Také estrogen klesá v období menstruace, kůže je tak méně hydratovaná. Tento stav se postupně zlepšuje v době před ovulací se stoupající hladinou estrogenu,“ vysvětluje dermatoložka Iva Obstová. Proto v tomto období nezapomínejte na hydrataci nejen pitným režimem, ale i pleťovou kosmetikou.
Pubertální pupínky
Doslova hormonální bouři představuje období dospívání. Pro mnoho dívek jsou to léta strávená bojem s mastnou pletí a zaníceným akné. „Vznik akné je dán především genetickou dispozicí k vyšší produkci mazu i k ucpávání vývodů mazových žlázek. Z hlediska hormonů zde hrají roli gestageny, konkrétně testosteron,“ říká Iva Obstová.
I když se nežádoucích kožních projevů v tomto období úplně zbavit nejde, vhodná péče může jejich projev alespoň zmírnit. „Používají se krémy s látkami, které například upravují ucpávání vývodů nebo mají protizánětlivé, zklidňující a antioxidační účinky. Systémově lze využít volně prodejných antioxidantů nebo léků upravujících jemnou kožní imunitu,“ popisuje lékařka Iva Obstová.
Řídnutí vlasů trápí nejen maminky
Další etapou, kdy sílu hormonů pocítíte i na vaší kráse, je období těhotenství, doba po porodu a kojení. To dostávají zabrat především vlasy. Není od věci nechat si v tomto období zkontrolovat štítnou žlázu, protože příčinou padání vlasů mohou být její poruchy.
„Hormony štítné žlázy totiž kontrolují látkovou výměnu toku krve ve vlasových koříncích,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Bednářová Častvajová a doporučuje: „Pokud máte problémy se štítnou žlázou, měli byste se zaměřit na potraviny bohaté na jód – mořské řasy a mořskou zeleninu, topinambury, kravské mléko, fenykl, vejce, sůl obohacenou jódem, ryby, banány nebo mandle.“
Rychlé stárnutí v menopauze
V období menopauzy klesá hladina estrogenů i gestagenů. To má na svědomí nejen ukončení menstruace, ale i návaly horka, výkyvy nálad a skokové zestárnutí pleti. „Kůže je méně hydratovaná, suchá, rozšiřují se póry, ubývá elastických a kolagenních vláken a také podkožní tkáně, kůže je celkově povadlejší, nepružná, tvoří se záhyby a vrásky, tvoří se na ní pigmentové skvrny,“ vyjmenovává Iva Obstová.
S nepříjemnými příznaky klimakteria pomůže bojovat správná životospráva, vhodný sport a hlavně relax. Na místě jsou i podpůrné doplňky stravy, obsahující komplexy látek, které napodobují účinky hormonů, v těžších případech i hormonální terapie.
„V lékárně se prodávají i pečující krémy, které jsou přímo určené pro zralou pleť a redukují dopady menopauzy na pleť – jako příklady těchto látek můžu uvést pro-xylan či kyselinu hyaluronovou. Na místě je i obsah různých revitalizačních olejů, které pleť vyživují,“ dodává závěrem dermatoložka.
Kdy daly hormony nejvíce zabrat vaší kráse?