Článek
Rohožka přede dveřmi (a nejen tam) hraje v domácnosti velmi důležitou roli. Nejenže vám ušetří zbytečné uklízení, ale částečně váš domov ochrání i před bakteriemi. Pokud si boty pořádně očistíte a nebudete rohožku překračovat, dokáže zachytit až 80 % nečistot. Nicméně aby vám dobře sloužila, musíte zvolit vhodný typ a věnovat jí pravidelnou péči.
Ochrání před nečistotami
Možná vás někdy napadlo, zda dát před své dveře rohožku, nebo jste si naopak položili otázku, proč ji tam vlastně máte. Může vám to přijít zbytečné, pokud bydlíte v bytovém domě, a tudíž na rozdíl od těch, kteří bydlí v rodinném domě, nevstupujete zvenku přímo do obytných prostor. Přesto i v tomto případě má rohožka přede dveřmi velmi praktickou funkci a vytváří účinnou ochranu před špínou zvenku.
Očistí nejen boty
Ani v těch nejlépe udržovaných domech nezabráníte prachu. Ten se do bytu dostane vždy. Na podrážkách bot každodenně přinášíte domů malé částečky nečistot, a to nemluvě o zvířatech, například kočkách a psech. Špína zvenku ulpívá samozřejmě i na kočárcích, jízdních kolech a jiných sportovních pomůckách, přestože vám připadají čisté. A právě rohožka přispěje k tomu, aby se jí k vám domů dostalo o něco méně.
Plastová rohožka patří ven
Rohožka patří především před vchodové dveře do domu či bytu. To se týká i vchodů do garáže, sklepa či jiných technických prostor včetně zadního vchodu do domu.
Tato rohož má mít od výrobce označení jako exteriérová. Obyčejně je vyrobená z gumy a plastu. Bývají na ní malé výstupky, díky nimž se odstraní z obuvi (a z jiných povrchů) například bahno.
Kam ji ještě dát?
Napadlo vás někdy, že byste si měli dát rohožku i před dveře na terasu či na balkon? I to jsou přece vstupy zvenku. A přestože to tak asi na první pohled nevypadá, i panelákový balkon či terasa jsou znečištěné, takže prach a drobnější nečistoty pak na podrážkách snadno přenesete dovnitř.
Oceníte ji i v předsíni
Dalším místem je předsíň. Uvidíte, že se vám to vyplatí, zejména pokud máte vícečlennou domácnost, v níž žijí děti. Sem byste už měli dát výrobek určený do interiéru, ať již z kokosového nebo syntetického vlákna. Každý z nich však musí být z bezpečnostních důvodů vybavený protiskluzovou (většinou pogumovanou) vrstvou. V předsíni navíc oceníte rohožku s dobrou nasákavostí, protože právě sem na botách nejčastěji přinášíte i kapky vody a v zimě i zbytky sněhu.
Místo rohožky můžete dát do chodby také koberec (tzv. běhoun), který vám poskytne na přezouvání větší komfort. Odsud by vaše boty měly putovat buď na místo, kde mohou v případě potřeby oschnout (jako je například odkapávač na obuv), nebo rovnou na polici či do botníku.
Design rohožek
Jak by měla vypadat? Ano, také ona je doplňkem vašeho bydlení. Proto kromě všech praktických hledisek je dobré myslet na to, aby se k vám domů hodila. U interiérových rohožek opatrně zacházejte s barvami, nápisy i strukturou.
Přestože to není nijak velká investice, raději (například do předsíně) vybírejte jednobarevnou s nepříliš výraznou strukturou, aby na sebe zbytečně nepoutala pozornost a nenarušovala dojem z ostatního vybavení místnosti. Výraznější motivy můžete volit například u rohožek určených na terasu či balkon.
Jak se o ni starat?
Rohožku můžete čistit nasucho nebo jiným způsobem podle pokynů výrobce. Nezapomínejte, že v podzimních, zimních a jarních měsících byste ji měli čistit častěji, klidně i denně anebo stejně často, jako vytíráte podlahu.
Teď už víte, že rohožka patří i do předsíně. A jak si předsíň zařídit?