Článek
Laminátové i vinylové podlahy toho spoustu vydrží, mají variabilní vzhled i realistickou kresbu, jsou cenově dostupné, snadno se udržují a náročná není ani jejich instalace. Mezi oběma materiály je ovšem pár rozdílů, které pro vás mohou být při rozhodování důležité. Jaké to jsou?
1. Složení
Laminát je tvořený několika vrstvami spojenými k sobě. Skládá se ze spodní vyrovnávací vrstvy, lepené dřevotřískové desky (HDF), dezénové vrstvy s dekorem a svrchní transparentní vrstvy, která zajišťuje odolnost vůči opotřebení. Někteří výrobci nabízí také izolační podložku na spodní straně a voděodolnou či protiskluzovou vrstvu na vrchu.
Vinyl se, stejně jako dobře známé PVC, vyrábí z polyvinylchloridu, pevného a měkčeného plastu. Na rozdíl od lina prodávaného v rolích se ale nabízí v podobě tvrzených obdélníkových či čtvercových dílů. Díky tomu si drží svou rozměrovou stálost a snáze se pokládá.
2. Odolnost vůči vlhkosti
Jedním z největších rozdílů, na něž u vinylu a laminátu narazíte, je jejich schopnost zvládat vlhkost. Vinyl s ní problém mít nebude (výjimkou je ten nalepený na HDF desce) a bez problémů ho můžete položit i do kuchyně nebo koupelny.
Laminát je na vodu a vlhkost mnohem citlivější a do prostorů, v nichž by s nimi mohl přijít do styku, se příliš nedoporučuje. Pokud vám nevadí si připlatit, můžete si pořídit kvalitnější lamino s voděodolnou vrstvou. Jen si ji nespleťte s voskovou impregnací, která chrání jen proti krátkodobé vlhkosti a spíše usnadňuje úklid.
3. Odolnost vůči poškození
Důležitá je i odolnost vůči oděru a mechanickému poškození, kterou nepodceňujte. Tady vám mnohé napoví cena krytiny. Důležité je to hlavně u laminátu, jež sice mnohé vydrží, musí být ale opravdu kvalitní. Vinyl je odolný proti poškrábání i nárazu, hůř se snáší s ostrými předměty, v kuchyni tak hrozí, že ho padající nůž a nádobí proříznou.
U obou podlah je dobré sledovat zátěžové třídy. Třída 21 se hodí do méně zatěžovaných prostorů například do ložnice, třída 22 do obývacího pokoje či jídelny a třída 23 pak do namáhaných prostorů, jako jsou chodby, kuchyně a dětské pokoje.
4. Teplo od nohou
Jen málokdo si nejspíš užívá, když ho zebe od nohou. Pokud jste opravdu zimomřiví, měli byste při výběru podlahy obzvlášť zbystřit. Vinyl je příjemný na došlap a má nižší tepelný odpor, díky čemuž je sám o sobě hřejivější. Laminát naproti tomu odvádí teplo mnohem rychleji a na bosá chodidla může působit poměrně chladně.
Dobrou zprávou je, že obě krytiny si rozumí s podlahovým topením. Vinyl je však citlivý na vysoké teploty a nedoporučuje se pod něj pokládat elektrické podlahové topení. Vhodnější variantou je to teplovodní, přičemž je dobré hlídat, aby teplota podlahy nepřesáhla 27 °C.
5. Jaké máte sousedy?
Jisté rozdíly jsou rovněž v hlučnosti obou povrchů. Laminát je tvrdší, je na něm tedy vše více slyšet. Což může být nepříjemné vám, ale hlavně sousedé bydlící pod vámi uslyší každý váš krok, padající předměty i drápky vašich mazlíčků.
Kročejový hluk je možné o něco snížit pořízením protihlukové podložky, myslete ovšem na to, že se jedná o investici navíc, a výsledek pro vás nemusí být dostačující. V bytech a vícepatrových domech je tak mnohem lepší sáhnout po vinylu, jež má skvělé zvukově izolační vlastnosti.
6. Myslete i na zvířátka
Na laminát by měli zapomenout majitelé domácích zvířátek. Pod jejich drápky totiž nepříjemně klouže a nesvědčily by mu ani případné loužičky či rozlité misky. Mnohem vhodnější je pro ně tedy odolnější vinyl. Jak ještě můžete mazlíčkům zpříjemnit společné soužití?
Vinyl, nebo laminát?
Obecně lze říci, že vinyl je jistější volbou, která se hodí do bytů i každé místnosti. Je odolný, hřeje a nevadí mu kontakt s vodou ani se zvířecími drápky. Jen se může snáze poškodit v kuchyni a není vhodný pro ty, kdo plánují instalaci elektrického podlahového topení.
Při výběru laminátu je důležité dbát na kvalitu a v případě, že ho plánujete pokládat do místností, kde hrozí kontakt s vodou, vybírejte ten s voděodolnou vrstvou. A pokud nemáte rádi chladné povrchy, je vhodné si pod něj pořídit podlahové topení.