Článek
Vinylové podlahy se prodávají jak v rolích, tak dílcích, a některé dokonce napodobují tkanou texturu. Ale to není vše, čím vás tato krytina dokáže překvapit.
Slovní hrátky
O podlaze z PVC se uvádí, že patří mezi nejoblíbenější krytiny. A dost možná jste toto tvrzení zaslechli i ve spojitosti s vinylem. Je mezi nimi rozdíl? „Není. PVC je synonymum pro vinyl. Rozdíl je v tom, že kdysi se tato krytina vyráběla jen v rolích. A když asi před 15 lety začali zahraniční výrobci uvádět na trh krytinu v dílcích, chtěli ji od PVC odlišit. A tak je označili jako LVT – luxusní vinylové dílce. Přitom výrobní postup základního materiálu je takřka shodný,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi.
Tvrzený i měkčený
Vinyl se zkráceně řečeno vyrábí ze směsi etylenů a přírodních solí, kromě jiného se do něj přidávají změkčovadla (stejně jako při výrobě jakéhokoli plastu). Když se jich použije více, vznikne měkčená krytina neboli vinyl v rolích, a když méně, bavíme se o tvrzeném vinylu v dílcích neboli lamelách.
Jak se pokládá
Vinyl v rolích (o síle v průměru 2 až 3 mm) se nejčastěji lepí celoplošně k podkladu. A ten v dílcích? Rozlišujeme tři varianty tvrzeného vinylu:
- Dílce (tloušťka asi 2 mm), které se skládají k sobě a celoplošně se lepí k podkladu.
- Dílce se zámkovým spojem (tloušťka zhruba 4 až 5 mm), jež se do sebe zaklapnou a pokládají se bez lepení, tedy plovoucím způsobem.
- Dílce na nosiči, často jde o HDF desku (celková tloušťka krytiny zhruba 9 až 13 mm), které se do sebe rovněž zaklapnou, bez lepení, opět jde o plovoucí způsob.
Takto vysvětluje rozdíly Milan Mrkáček. A dodává, že vždy je třeba ponechat určitou mezeru mezi krytinou a stěnou, která se překrývá lištou a ta se připevňuje ke zdi.
Další detaily, například kdy se má přidat parotěsná fólie či podložka s protismykovým efektem, nebo zda je nutné stěrkování i u napohled rovného podkladu, vám sdělí každý solidní prodejce.
Co dokáže napodobit
Díky technologii digitálního tisku lze vinyl opatřit jakýmkoli dekorem, a pokud se použije speciální 3D tisk, na podlaze se vytvoří na dotek plastický vzor. Každý se pak utvrzuje několika nášlapnými vrstvami a ochranným polyuretanovým nátěrem.
Vinylové podlahy tedy můžou napodobovat dřevo, což z pohledu obliby stále vede, ale i kámen, dlažbu, korek… Anebo mít třeba záměrnou patinu, stejně jako jiné krytiny. Nová podlaha, která vypadá ošoupaně? Stylový trend!
Další výhody
Jako nejoptimálnější krytina pro spojení s podlahovým topením se uvádí keramická dlažba, ovšem vinyl jí obrazně řečeno šlape na paty. V tomto směru předčí všechny další známé podlahoviny (laminát, přírodní linoleum, dřevěné podlahy). Navíc je dostatečně tvrdý, a přitom pružný. Na došlap bosou nohou příjemný, pocitově teplý, neklouže, eliminuje hluk. A snadno se udržuje, stačí ho setřít, i hodně mokrým hadrem. To je totiž opravdu velké plus této krytiny. Vinylu nevadí vlhko ani voda, bez obav ho lze použít i do koupelny.
Je zdravotně nezávadný
„Kvalitní výrobci vinylových podlah jsou schopní garantovat jejich naprostou zdravotní nezávadnost. Takové výrobky nesmí obsahovat žádné těžké kovy, stabilizátory nebo barviva, toxická změkčovadla ani formaldehyd,“ upřesňuje Josef Zapletal ze společnosti Gerflor.
Jistě, ani vinyl není věčný. Má určitou životnost, ale ta se může pohybovat i v řádech několika desítek let. Přestože je hodně odolný, není nezničitelný (pozor na ostré předměty), a samozřejmě jde o umělý materiál.
A z čeho máte doma podlahu vy?