Článek
Na většinu skvrn stačí poměrně běžní pomocníci, které máte doma.
Červené víno
Patří k nejodolnějším skvrnám, a přitom na něj zabírá obyčejná sodovka (tedy voda sycená oxidem uhličitým). Právě sodovka je jakousi první pomocí na čerstvou skvrnu – nalijte ji na postižené místo a poté jemně otírejte hadříkem. Můžete rovněž skvrnu zakapat citronovou šťávou a poté opláchnout. Pak už rychle s oblečením do pračky (perte jako normálně).
Pokud skvrna zaschne (což nedoporučujeme, ale stává se to), namočte látku do octa (pro větší úspěch můžete ocet nejprve zahřát – dejte ale pozor, abyste nepřekročili maximální teplotu, kterou daná látka snese), nechejte ji v octě několik minut a poté vyperte v pračce jako obvykle.
Tráva
Pokud máte děti, řešíte nejspíš skvrny od trávy prakticky od jara do podzimu. Ovšem zatočit s nimi (se skvrnami, ne s dětmi) je snazší, než si myslíte. Prostě vezměte starší měkký kartáček na zuby, navlhčete jej, naneste na něj bílou zubní pastu (pozor, opravdu bílou; a vyhněte se i gelům) a skvrnu s ním jemně čistěte. Až pustí to nejhorší, oblečení prostě vyperte v pračce jako obvykle.
Krev
Čerstvou i zaschlou skvrnu od krve vám pomůže odstranit obyčejná sůl. Nejprve znečištěné místo namočte ve studené vodě (pozor, skvrnu od krve nikdy nenamáčejte do vody teplé!) a poté zasypte štědrou dávkou soli. Po chvíli sůl opatrně vetřete do skvrny a ihned oblečení vyperte v pračce.
Olej a spol.
Mastné skvrny dokáží pořádně potrápit, občas na ně nestačí ani prací prášek. A tak je potřeba s nimi zatočit ještě před praním v pračce. Jak? Zkuste mastnotu „vysát“ s pomocí kukuřičného nebo bramborového škrobu (ano, toho, který používáte při vaření). Prostě ho nasypte na skvrnu, nechejte chvíli působit a poté odstraňte (u odolných skvrn postup opakujte). Takto předpřipravené prádlo můžete hodit do pračky.
Inkoust
Pero nebo propiska, která se vám z ničeho nic otevře v tašce, dokáže nadělat pořádnou paseku. Ale neklesejte na mysli! Vezměte si k ruce čistý líh (pomůže například i vodka nebo slivovice s vysokým procentem alkoholu, i když té bude docela škoda), namočte do něj měkký hadřík a postižené místo jím vyčistěte. Jiná „babská“ rada říká, že na inkoust pomůže ten samý postup, ale alkohol v něm nahradíte mlékem.
Káva
I ona patří k velmi odolným skvrnám. Ovšem nikoli neodstranitelným! Co nejdříve znečištěné místo namočte ve vlažné (nikoli horké) vodě a poté na skvrnu nasypte sodu. Nechejte chvíli působit a v případě potřeby opakujte. Poté oblečení vyperte v pračce.
Čaj
Ani černý čaj na bílé halence nemusí znamenat žádnou katastrofu. Tedy pokud máte po ruce teplou vodu a cukr. Ten do vody přidávejte tak dlouho, dokud se nepřestane rozpouštět (získáte velmi silný cukerný roztok). Do takto sladké vody pak dejte postižený kousek oblečení a nechejte chvíli máčet. Poté oblečení vyperte v pračce jako obvykle.
Ušpiněný límeček
Snad nikde se košile nešpiní tak jako vzadu na krku, v oblasti límečku. A navíc se zdá, že tahle špína na košili moc ráda zůstává, i když ji vyperete. Zkuste před tím, než oblečení hodíte do pračky, do límečku pořádně vetřít obyčejný šampon (a opravdu máme na mysli jakýkoli). Po vyprání bude košile zase jako nová!