Článek
Už vám někdy doktor řekl, že máte anémii? Pak víte, že jste chudokrevní. Předcházet anemickým projevům můžete konzumováním potravin, které železo pomohou doplnit nebo vstřebat. Železo je součástí hemoglobinu, což je barvivo červených krvinek. Společně s nimi zajišťuje přenos kyslíku z plic do ostatních tkání.
Neléčená anémie se samozřejmě projeví i na vašem zdraví. Kromě toho, že se budete cítit více unavení, ačkoli počet naspaných hodin se nezmění, se může ukázat i zvýšenou tvorbou modřin. Někdy lidé pociťují také brnění končetin, jako kdyby prožili nějaký šok. V nejhorších případech může dojít i k onemocnění srdce.
Hlídejte si DDD
Dospělý člověk má v těle přirozeně asi 3,5–5 mg železa. Tato zásoba se ale každý den o 1–2 mg snižuje. „Navíc z železa, které přijmete stravou, vstřebá organismus jen 10–15 %, proto jej musíte sníst mnohem více,“ vysvětluje výživová poradkyně Jiřina Mačková.
Doporučená denní dávka železa (DDD) pro dospělé se pohybuje kolem 18 mg. Při menstruaci, v těhotenství a při kojení, stejně jako při pooperačních či poúrazových stavech, se potřeba jeho přísunu zvyšuje.
„Více železa vyžadují také lidé se zvýšenou fyzickou aktivitou. A to nejen sportovci, ale i fyzicky pracující. Potřebují více zdrojů pro přenos kyslíku do tkání,“ dodává Ing. Radka Pamětická, koučka zdravého životního stylu.
Nevíte-li si v tomto směru rady, neváhejte se poradit s lékařem, nebo vyzkoušejte přírodní doplňky stravy. Nedostatek železa a následná anémie se samozřejmě projeví i na vašem zdraví. Kromě toho, že se budete cítit více unavení, ačkoli počet naspaných hodin se nezmění, se projevuje i zvýšenou tvorbou modřin. Někdy lidé pociťují také brnění končetin, jako kdyby prožili nějaký šok.
Jak doplnit železo? Zařaďte tuto silnou pětku.
1. Potraviny bohaté na vitamin C
Příjem železa sám o sobě nestačí. Organismus potřebuje železo dobře vstřebat, a s tím nám pomůže vitamin C. Na ten jsou bohaté zejména citrony, pomeranče, jahody a kiwi. Ze zeleniny je to brokolice, květák, papriky, špenát, zelí, batáty a rajčata.
2. Ovoce zvyšující tvorbu hemoglobinu
Granátová jablka, jablka a banány nejen že skvěle chutnají, ale přispívají k řešení anemických stavů. Podporují totiž tvorbu krevního barviva hemoglobinu. Dopřávejte si toto ovoce nejlépe každý den.
3. Kysané mléčné výrobky
Bílý jogurt, tvaroh nebo kefír jsou super produkty bohaté na probiotika. Ta zlepšují trávení a zdraví střev. V krvi pomáhají zvyšovat hladinu vitaminu B12 a železa.
4. Mandle
Mandle dokážou pro anemiky doslova zázraky. Jsou plné zdravých tuků (mastných kyselin, hlavně linolové důležité pro nervovou soustavu), železa a dalších živin. Jezte je denně, doporučená dávka je 30 g, to odpovídá přibližně jedné hrsti.
5. Luštěniny
Fazole, čočka, hrách, sójové boby a cizrna. Jsou nejen skvělým zdrojem železa, ale také vlákniny, kyseliny listové, hořčíku a draslíku. Jejich dostatečná konzumace pomáhá zabránit projevům anémie a stará se o to, aby vaše srdce po všech stránkách prospívalo.
A jak si příjem železa hlídáte vy?